Във вторник, 24 декември, в 13:53 часа българско време най-бързият космически кораб в историята ще счупи собствените си рекорди за скорост и разстояние от Слънцето. Никой космически кораб не е правил това досега и не е известно дали нещо подобно ще се случи отново в близко бъдеще.

Слънчевата сонда Parker, управлявана от НАСА, ще лети най-близо до Слънцето и в същото време ще има най-високата скорост на полета от всички създадени от човека космически кораби. Parker в крайна сметка ще стане най-бързият космически кораб в историята, пише Live Science.

НАСА изпрати слънчевата сонда Parker в космоса през 2018 г., за да научи повече за това какво се случва в най-външната част на слънчевата атмосфера, наречена корона. За първи път апарат на НАСА прелетя през слънчевата корона преди 3 години.

За да направи това, слънчевата сонда Parker трябваше да използва гравитационна помощ от Слънцето, както и от Венера. Това му помогна да набере необходимата скорост и да влезе в правилната орбита. Към днешна дата космическият кораб вече е извършил 21 маневри за подпомагане на гравитацията около Слънцето.

През октомври 2023 г. и март 2024 г. слънчевата сонда Parker вече прелетя по-близо до Слънцето от всеки космически кораб. Той се намираше на разстояние 7,2 милиона км от нашата звезда. Освен това устройството на НАСА преди това успя да постигне най-високата скорост сред всички създадени от човека изследователски космически сонди - 635 000 км/ч.

На 24 декември сондата на НАСА ще подобри собствените си рекорди за скорост и разстояние от Слънцето. В 13:53 ч. слънчевата сонда Parker ще се приближи до Слънцето със скорост 700 000 км/ч на разстояние 6,1 млн. км. В този случай устройството ще трябва да издържа на температури от 1400 градуса по Целзий, но има специално защитно покритие.

Слънчева сонда ParkerЦял екран
На 24 декември сондата на НАСА ще подобри собствените си рекорди за скорост и разстояние от Слънцето. Снимка: NASA

Учените сравняват предстоящия подход към Слънцето на апарата на НАСА по неговата значимост с първото кацане на астронавти на Луната през 1969 г.

За да се доближи възможно най-близо до Слънцето и да достигне рекордна скорост, слънчевата сонда Parker извърши седмата си и последна гравитационна маневра около Венера през ноември.

По-рано тази година сондата Parker прелетя за първи път през изхвърляне на коронална маса, поток от плазма, изхвърлена от Слънцето. Неговите данни също позволиха на учените да се доближат до разрешаването на мистерията защо слънчевата корона има температура от милиони градуси по Целзий, докато повърхността на нашата звезда има температура от едва почти 6000 градуса по Целзий.

Слънчева сонда ParkerЦял екран
Снимка: NASA

Сондата Parker направи своя рекорден полет около Слънцето точно когато нашата звезда вече беше навлязла във фазата на най-висока активност, наречена слънчев максимум. Тя ще продължи поне до края на 2025 г. и такива пикове на активност се характеризират с увеличен брой слънчеви изригвания и изхвърляния на коронална маса, които засягат нашата планета.

Учените от НАСА искат да получат повече данни по време на рекордното приближаване на сондата Паркър до Слънцето за това какво се случва с магнитното поле на нашата звезда през този период, когато полюсите на магнитното поле сменят местата си.

През 2025 г. слънчевата сонда Parker трябва да прелети близо до Слънцето още 4 пъти, но не е известно дали ще успее да постави нови рекорди. След това двигателите на автомобила на НАСА ще останат без гориво и той най-вероятно ще падне в Слънцето и ще изгори.