От години учените предупреждават за климатична криза, надвиснала над планетата, като светът вече е изправен пред невероятни горещи вълни и суши, а екстремните метеорологични явления стават все по-чести. Но това не е всичко - ново проучване е открило странни „температурни разлики“ по целия свят.

Учените предупреждават, че изменението на климата причинява странни „температурни колебания“ и това се случва по целия свят. Тези интензивни събития, характеризиращи се с внезапни преходи от топло към студено и обратно, могат да бъдат особено опасни за хората и околната среда, пише „Дейли Мейл“.

Ново проучване установи, че предизвиканите от човека климатични промени са направили екстремните температурни промени по-чести, интензивни и бързи в повече от 60% от регионите на света от 1961 г. насам. Учените предупреждават, че броят на хората, изложени на риск, може да се увеличи с повече от 100% до края на века, ако емисиите на парникови газове продължат да нарастват неумолимо.

Трябва да се отбележи, че опасностите от горещи вълни и студени вълни са добре известни на науката, но преходът между тях остава слабо проучен. Друга заплаха е, че човечеството просто няма време да се адаптира и следователно температурните промени могат да увеличат риска от сериозни и евентуално необратими последици за хората.

Страните с ниски доходи ще бъдат най-силно засегнати, като излагането на екстремни температури ще се увеличи от четири до шест пъти по-високо от средното за света.

Климатичните промени водят до по-чести и тежки температурни промени, като например топли зимни дни, последвани от внезапни застудявания. Такива резки промени, свързани с температурни колебания, дори относително умерени температури, могат да доведат до сериозни проблеми.

Например, през март 2012 г. части от Северна Америка пострадаха, когато температурите се повишиха от -10°C до 5°C. Тези промени предизвикаха „фалшива пролет“, която отключи по-ранен цъфтеж, след което температурите отново паднаха и селскостопанските култури бяха унищожени.

По подобен начин, през септември 2020 г., Скалистите планини преживяха внезапен преход от силна гореща вълна към обилни снеговалежи. Спадът на температурите с около 20°C за един ден причини широко разпространени прекъсвания на електрозахранването, материални щети и нарушаване на ежедневието.

Самите температурни колебания не са ново явление и всъщност не са причинени пряко от глобалното затопляне. Изследователите обаче установиха, че честотата и интензивността на климатичните крайности се увеличават, тъй като изменението на климата продължава да затопля планетата.

Изследователите отбелязват, че антропогенното изменение на климата прави условията, необходими за температурни крайности, по-често срещани. В световен мащаб, нарушенията в глобалния климат са направили струйното течение „по-вълнообразно“, което от своя страна е увеличило температурната променливост. Това е особено забележимо над Северна Америка. В малък мащаб, изменението на климата е променило баланса на влага, облачност и изпарение, които помагат за регулиране на местните температурни крайности.

Данните показват, че през последните 60 години времето, необходимо на даден регион да премине от горещо към студено и обратно, се е съкратило в повече от 78% от регионите по света, изследвани от учените. Трябва да се отбележи, че в работата си учените са използвали исторически данни, както и документирани доказателства за климатични промени в миналото. В резултат на това те успяха да изградят математически модел, за да предскажат колко ще се променят нещата в бъдеще.

За щастие, учените все още вярват, че въздействието на температурните промени може да бъде намалено, ако човечеството успее да намали емисиите на парникови газове.