Учени са тествали нова технология за преобразуване на атмосферните водни пари в питейна вода при екстремни условия в най-горещото и сухо място в Северна Америка.
Изследователи са създали високотехнологичен „мехурчест филм“, който може да събира безопасна за пиене вода директно от въздуха, дори в Долината на смъртта, най-сухата пустиня в Северна Америка. Проучването е публикувано в списанието Nature Water, съобщава Live Science.
Учените казват, че новият колектор за вода работи навсякъде, където във въздуха има водна пара. Той би могъл да помогне за осигуряването на питейна вода на хора по целия свят, особено на места, където тя е оскъдна.
Изследователите създали колектор за вода, който наподобява прозорец, тоест е нещо подобно на слънчев панел, където хидрогелът е разположен между два слоя стъкло. Това е материал с висока степен на водопоглъщане.
През нощта това устройство абсорбира водни пари от атмосферата. През деня водата кондензира върху стъклото благодарение на покритие, което го поддържа хладно. След това течната вода се стича по стъклото и се събира в специални тръби.
Хидрогелът е оформен като купол, така че абсорбиращият вода материал наподобява лист балонно фолио, което набъбва, когато абсорбира водни пари. Куполите увеличават повърхността на материала, което увеличава количеството вода, което може да задържи.
Учените тестваха своя колектор за вода в продължение на една седмица в Долината на смъртта, най-сухата и най-гореща пустиня в Северна Америка, която се намира в западната част на Съединените щати.
Устройството е било в състояние да създава между 57 и 161 милилитра вода всеки ден. Това е съответно около една четвърт и две трети от чаша.
Учените казват, че устройството би трябвало да произвежда още повече вода в по-влажни райони. Дизайнът е далеч по-ефективен от други подобни технологии за събиране на питейна вода от въздуха. Панелът не изисква електричество, за да го захранва.
Изследователите също така решиха дългогодишен проблем с качеството на водата, събрана от хидрогела. Литиевите соли, добавени към хидрогела за увеличаване на абсорбцията на вода, обикновено проникват във водата, което я прави опасна за пиене без третиране. Новият дизайн включва стабилизатор на солта, глицерин, който намалява нивото на проникване на сол във водата.
Учените са изчислили, че използването на осем панела с размери 1 х 2 метра може да бъде достатъчно за снабдяване на домакинства навсякъде, където няма лесен достъп до безопасна питейна вода.
Прочетете още
- 18:00 Семейство с бебе и четиригодишно дете аварира на АМ Тракия, "безброй" коли подминаха
- 18:43 Тежка катастрофа с моторист блокира пътя за Бургас СНИМКИ
- 15:00 "Гумите излетяха": Жена сигнализира за опасно пътуване с микробус СНИМКИ
- 16:00 Отровиха бездомни кучета в карловско село, местните са в потрес