През последните няколко години Neuralink на Илон Мъск си навлече гнева на обществеността поради тестове върху лабораторни животни. Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) отхвърли искането на компанията да проведе изпитания върху хора на своето мозъчно устройство за имплантиране през 2022 г. поради опасения за безопасността.

Те идват след проведени неуспешни операции от служители на Neuralink, които са довели до смъртта на животни като овце, маймуни и прасета при опити. Други притеснения са относно литиевата батерия на устройството, възможността проводниците на импланта да мигрират в мозъка и безопасното извличане на устройството, без да навреди на мозъчните тъкани.

Но FDA в крайна сметка даде одобрение през май тази година, проправяйки пътя на Neuralink да извършва изпитания върху хора.

Сега, в публикация от Мъск на 10 септември 2023 г., той отрече да има умрели маймуни поради импланта Neuralink. Той също така казва, че компанията умишлено е избрала маймуни с терминални заболявания, за да бъдат част от експериментите.

Но проблемите за Мъск нарастват, тъй като сега организация с нестопанска цел, наречена Лекарски комитет за отговорна медицина (PCRM), която има 17 000 лекари-членове, поиска от Комисията за борсата на ценни книжа (SEC) да проучи твърдението на Мъск и да го съди за измама с ценни книжа.

Компанията е събрала над 280 милиона долара инвестиции и PCRM казва, че Neuralink не трябва да заблуждава своите инвеститори и че е изключително важно компанията да предостави на инвеститорите точна информация.

Ужасяващи подробности от експериментите

Neuralink обяви на 19 септември, че набира желаещи за първото си клинично изпитване при хора. След тестове върху прасета и маймуни, Neuralink иска да тества своя имплант и хирургически робот, за да оцени първоначалната функционалност на неговия безжичен мозъчен компютърен интерфейс (BCI). Те твърдят, че техният BCI може да позволи на хора с парализа да управляват външни устройства с мислите си.

Веднъж имплантирано чрез хирургически робот с помощта на ултра фино, гъвкаво окабеляване, предварителното BCI устройство ще предава безжично данни към външен компютър, за да декодира намеренията за движение на пациентите. Крайната цел на Neuralink за проучването Precise Robotically Implanted Brain-Computer Interface (PRIME) е да предостави на своите доброволци способността да управляват безжично компютърна мишка или клавиатура с мозъка си

През 2021 г. Neuralink имплантира 25 от 60 прасета с устройства с грешен размер. Впоследствие всички прасета бяха умъртвени – грешка, която според служителите можеше лесно да бъде избегната с повече подготовка

Превод: GlasNews.bg