Комета с изумруден цвят, открита в началото на месеца, току-що е „изригнала“, докато продължава да се движи към вътрешната Слънчева система, преди в крайна сметка да се завърти около Слънцето.

Нови изображения на кометата C/2025 F2 (SWAN) показват, че тя е претърпяла голямо изригване, което я кара да изглежда много по-ярка за известно време. Това може да означава, че обектът е криовулканична комета, каквито има много малко в Слънчевата система. Също така е трудно да се каже дали ще бъде възможно да се види новата комета с невъоръжено око в нощното небе в близко бъдеще.

В началото на април любител астроном откри нова комета, която първоначално беше наречена SWAN25F. Сега астрономите потвърдиха, че обектът наистина е комета и е официално наречен C/2025 F2 (SWAN). Кометата е зелена поради наличието на дикарбон в състава си и сега лети към Слънцето, за да облети нашата звезда и отново да се върне в покрайнините на Слънчевата система, пише Live Science. Учените смятат, че на 1 май кометата C/2025 F2 (SWAN) ще бъде на разстояние приблизително 50 милиона км от Слънцето и това ще бъде най-близката точка от нейната орбита до нашата звезда.

Нови снимки на кометата показват, че тя е станала четири пъти по-ярка за определен период от време, което учените отдават на факта, че е изригнала леден материал. Това означава, че много лед и прах са били хвърлени в космоса, които отразяват повече слънчева светлина и следователно кометата става по-ярка. Това може да е индикация, че кометата C/2025 F2 (SWAN) е криовулканична.

комета C/2025 F2 (SWAN)Цял екран
Кометата C/2025 F2 (SWAN) Снимка: Live Science

Много малък брой комети в Слънчевата система са криовулканични. Тоест те произвеждат изригвания на лед, а не гореща магма, както при обикновените вулкани на Земята. Изригванията на такива комети възникват, защото те се нагряват от топлината на Слънцето, ледената им вътрешност се изпарява, което води до появата на пукнатини по повърхността на ядрото на кометата. През тези пукнатини в космоса летят лед и прах. Подобно изригване кара газовия облак около кометата, известен като кома, да се увеличи по размер. Тъй като комата става по-голяма, тя отразява повече слънчева светлина и яркостта на кометата се увеличава.

комета C/2025 F2 (SWAN)Цял екран
Нови снимки на кометата C/2025 F2 (SWAN) показват, че тя е станала четири пъти по-ярка за определен период от време. Снимка: Live Science

Една от най-известните криовулканични комети е кометата 12P/Понс-Брукс, която учените са нарекли кометата на дявола заради двойката рога, които се образуват в нейната кома по време на изригвания. По-късно кометата загуби рогата си, но изригванията на кометата продължиха, докато тя не се приближи най-близо до Слънцето през април миналата година. 

Кометата 12P/Понс-БруксЦял екран
Кометата 12P/Понс-Брукс Снимка: space.com

Друга известна криовулканична комета е кометата 29P/Schwassmann-Wachmann, която експлодира и изхвърля леден материал в космоса през последните няколко десетилетия. Миналия ноември последното изригване на кометата я накара да стане 300 пъти по-ярка.

Кометата 29P Швасман-ВахманЦял екран
Кометата 29P Швасман-Вахман Снимка: NASA

В същото време изригването на кометата C/2025 F2 (SWAN) може да не означава, че тя е криовулканична. Учените смятат, че част от повърхността на кометата може да се е нагряла и ледът да се е изпарил в космоса, което би наподобявало изригване. Това може да обясни защо яркостта на кометата се е увеличила само за кратко.

Необходими са повече наблюдения, за да се определи дали тази комета е криовулканична или не, казват учените. Също така все още не е известно дали кометата C/2025 F2 (SWAN) ще бъде видима с просто око в края на април, като се има предвид, че всъщност може да не е толкова ярка, колкото се смяташе досега.