Собственикът на SpaceX Илон Мъск отдавна обеща да превърне човечеството в междупланетен вид, като създаде постоянно селище на Марс. Използвайки гигантската ракета Starship, създадена от неговата компания, милиардерът иска да премести 1 милион души от Земята на Червената планета до 2050 г. Но този амбициозен и рискован план може да е обречен на провал още в самото начало.
Биологът и писател Кели Уайнърсмит е автор на книга за живота на Марс, в която подробно изследва дали е възможно да се създаде постоянна колония на тази планета и пред какви рискове ще се изправи човечеството. Ученият смята, че Марс всъщност е много лошо място за бъдещо човешко заселване. Усилията за презаселване на 1 милион души на Червената планета може да се превърнат в изключително скъпа хуманитарна катастрофа с епични размери, пише Futurism.
Според Уайнърсмит все още има твърде малко данни за това на какви опасности ще бъдат изложени хората на Марс и дали ще могат да оцелеят там дълго време. Ако планът за създаване на град на Червената планета бъде реализиран в близко бъдеще, това може да се окаже катастрофа.
Уайнърсмит смята, че в никакъв случай населението на Марс не може да бъде увеличено до милион души, без да настъпят катастрофални събития. Изследванията на учения показват, че жените най-вероятно няма да могат да имат деца на Марс и в същото време, под въздействието на много опасни условия, има голяма вероятност от смърт от рак за повечето заселници.
Създаването на постоянна колония на Марс изисква обширна подготовка в продължение на няколко поколения, което в крайна сметка може да доведе до процъфтяващ град, в който хората могат да оцелеят, казва Уайнърсмит.
Ученият смята, че Марс може да е добро място за живеене на малък брой хора в краткосрочен план, които ще проведат там мащабни изследвания. Уайнърсмит казва, че хората вероятно ще кацнат на Марс в близко бъдеще, но те ще прекарат само малко време на Червената планета по време на краткосрочни мисии.
Ученият смята, че една от основните пречки пред дългосрочния човешки живот на Марс е много опасната космическа радиация, която може да навреди значително на здравето на хората, и ниската гравитация, която е с 60% по-ниска от земната.
Уайнърсмит казва, че все още има много проблеми, които трябва да бъдат решени, преди голям брой хора да населят Марс. Съществува и проблемът с технологията, която трябва да се създаде, за да се поддържа стабилно селище на Марс. И не забравяйте, че планът за колонизиране на Червената планета може да бъде много скъп.
Припомняме ви, че на Марс атмосферата се състои почти изцяло от въглероден диоксид, тоест там няма какво да се диша. В същото време атмосферата е много тънка и не предпазва от вредното космическо и слънчево лъчение. Нивото на радиация на Марс е много по-високо, отколкото на Земята, поради факта, че глобалното магнитно поле на планетата отсъства и не може да устои на проникването на слънчеви частици, опасни за хората. На повърхността на Марс няма течна вода, там е много студено и цялата планета е огромна пустиня.
По време на събитие през март бившият президент Барак Обама критикува плановете на „магнатите“ от Силиконовата долина, много от които строят космически кораби, които биха могли да отведат хора до Марс“, цитиран от агенция Франс прес.
„Но когато чуя някои от хората да говорят за плана за колонизиране на Марс, тъй като околната среда на Земята може да стане толкова влошена, че да стане непригодна за живеене, ги гледам така, за какво говорите?“, каза той по това време.
„Дори след ядрена война Земята би била по-пригодна за живеене от Марс, дори и да не направим нищо срещу промените на климата, тя пак ще има кислород – докато Марс няма“, добави Обама.