Под ледовете на Антарктида авангарден потопяем апарат откри невероятни подводни структури, които биха могли фундаментално да променят нашето разбиране за полярния лед. Но веднага щом пионерската мисия достигна нови дълбочини, подводницата изчезна безследно.

Необичайното откритие беше направено под шелфовия лед Дейвидсън в Западна Антарктика, където също мистериозно изчезна изследователска подводница, пише Daily Galaxy.

През 2022 г. група учени от цял ​​свят, водени от експерта по океанология Анна Вахлин, се заеха да изследват подводния свят под шелфовия лед Дейвидсън. Основният инструмент за изследването беше 6,1-метровият RAN. Той беше проектиран за суровата полярна среда, оборудван с усъвършенствани сензори и многолъчев сонар, който можеше да картографира леда и морското дъно в безпрецедентни детайли.

За 27 дни RAN измина почти 1 хил. км, включително 16 км изследване на кухини на ледения шелф. Откритията на RAN бяха доста неочаквани.

потопяем, леден шелфЦял екран
Автономният подводен апарат Ran е бил програмиран да изпълнява мисии под ледения шелф. Снимка: Anna Wåhlin/Science Advances

Устройството откри капкообразни образувания на гърба на леда, очевидно издълбани от подводни течения. RAN също видя сложни ерозионни модели на ледените плата, разкривайки сложна водна динамика.

Освен това бяха открити значителни разлики в скоростите на топене между източната и западната част на шелфа, които се влияят от подземния поток.

Окуражен от успеха на мисията, екипът се върна на същото място през 2024 г., за да продължи изследванията. Но по време на едно от гмурканията се случи нещо неочаквано.

Според изследователите превозното средство RAN е програмирано да изплува на повърхността в предварително определена точка. Но устройството така и не се появи, въпреки организираната мисия за издирване, следи от устройството не бяха открити.

Изследователите са изложили няколко предположения. Първо, превозното средство може да се е сблъскало с неизвестна подводна формация, която може да улови или повреди RAN. Не може да се изключи намеса на морски животни като тюлени, които често взаимодействат с подводно оборудване.

Инцидентът може да е настъпил поради техническа неизправност, която е довела до загуба на ориентация или контрол на автомобила в сложна среда.

„Работата в Антарктида винаги е предизвикателство, но загубата на RAN е голяма пречка. Тази мисия обаче е част от по-големи усилия за разбиране на променящия се климат на планетата“, каза директорът на научната мисия.

Въпреки загубата на апарата, данните, събрани от RAN по време на предишни мисии, остават безценни. Тези резултати разкриха динамиката на топенето на ледения шелф, причинено от подповърхностни течения. Разбирането на този процес е изключително важно, тъй като ледените рафтове предотвратяват плъзгането на ледниците на сушата в океана, което би довело до покачване на морското равнище.