Поредна измама из Facebook. Потребители молят за услуга, но в действителност се опитват да събират лична информация, която да използват за недобросъвестни цели. Бдителни хора считат, че става въпрос за опит за кражба на профили в социалната мрежа, като при изпращане на исканата информация, потърпевшите си гарантират кражба на дигиталната самоличност и неприятности.
Гражданин получил съобщение в Messinger, в което профил с българско име го призовал за съдействие. Мнимият "Иван" пишел, че опитва да направи акаунта си по-популярен, като му била необходима подкрепа - да бъде гласувано за него. Той щял да прати съобщение, а получателят трябвало да му върне получения код. Става въпрос за шифъра от двустепенното удостоверяване, което се използва за защита на профилите. Бил поискан и телефонен номер.
"Внимавайте, ако получите такива съобщения от познат. Искат ли ви лични данни като мейл, или телефон - искат да им пратите после 2FA код ( Съкратено от two factor authentication, което в превод означава двустепенно удостоверяване - б.а. ). не изпращайте абсолютно никаква информация, за да не ви откраднат акаунта.. Иван В**елов да си провери профила", пише Рон, администратор на популярна група на Първомай в социалната мрежа. Той споделя и снимка от комуникацията си.
В коментарите под публикацията става ясно, че и други са получили съобщения със същия призив.
Припомняме, че подобни атаки са разновидност на т.нар. фишинг. Това е съвременен феномен в киберпространството, при който хакери разпращат имейли или други съобщения в социални мрежи, чат приложения или чрез sms. Фалшивите съобщения често претендират да са изпратени от легитимен източник – държавна или банкова институция, доставчик на битови услуги, онлайн магазин или телекомуникационен доставчик.
Някои от съобщенията са измамни, но други целят да стресират получателя с твърдение за наложена глоба, блокиран или предстоящ за изтриване профил, заплаха със съдебно преследване или друго тревожно събитие и го подканват да предприеме спешни действия като последва линк или свали и активира файл на компютъра или телефона си.
Неса припомним и някои от съветите на сиберекспертите от ГДБОП за предпазване от подобни схеми.
За да не бъде това обстоятелство използвано за заблуда и маскиране на фишинг имейли, които привидно изглеждат като изпращаните от МВР, от дирекция „Киберпрестъпност“ в ГДБОП предоставят важни съвети за защита:
-Не отваряйте линкове, ако в текста се внушава спешност и неотложност.
-Проверете детайлно мейла или източника на полученото съобщение.
-Не въвеждайте лични или финансови данни в линкове, които сте отворили в резултат на получен спешен мейл.
-Проверете името на сайта/домейна в адресната лента на браузъра за неточности.
-Използвайте дълги, сложни и различни пароли за различните профили.
-Използвайте обновени операционни системи и антивирусни програми.
Прочетете още
- 10:00 Уличната свада в Неапол не приключва с линейка, а с ръкомахане като в гимнастическа композиция
- 19:00 "Джедайски меч" виси в подлез в "Люлин" СНИМКА
- 18:44 Излезе от дома си и не се прибра: Близки търсят изчезнала жена от Пловдив СНИМКА
- 18:00 ХОРОСКОП на Козирог, Водолей и Риби за месец ДЕКЕМВРИ