Повърхността на Луната е покрита с ударни кратери, вариращи от микроскопични ями до масивни басейни с диаметър над 1000 километра. Учените са установили, че почти 25% от материала, изхвърлен от Луната, се озовава на нашата планета. Освен това, много астероиди в близост до Земята най-вероятно са създадени от част от лунния материал.

Изследването е публикувано на сървъра за препринти arXiv.

Повърхността на Луната е покрита с ударни кратери с различни размери: от няколко метра до повече от 1000 километра в диаметър. Повечето от лунните кратери са създадени преди около 4 милиарда години, когато огромен брой астероиди са паднали върху повърхността на земния спътник. Но образуването на ударни кратери все още се случва днес, защото Луната няма защитата на гъста атмосфера, пише ScienceAlert.

За разлика от Земята, където изветрянето, ерозията и тектоничната активност постоянно променят повърхността на планетата, Луната няма атмосфера и значителна геоложка активност, така че ударните кратери могат да съществуват милиарди години. Изучаването на тези кратери дава представа за еволюцията на Луната.

Лунен кратерЦял екран
Ударен кратер на Луната Снимка: НАСА

Когато се образуват кратери, голяма част от лунния материал излита в космоса, а част от него достига до Земята, смятат учените.

Учените използваха ново моделиране, за да изучат началните условия на образуване на кратери за по-дълги периоди от време и успяха да преценят колко материал от Луната пада на Земята. В същото време учените смятат, че много астероиди, близки до Земята, са създадени от част от лунния материал.

Лунен кратерЦял екран
Кратери на Луната близо до Южния полюс Снимка: НАСА

Астрономите са стигнали до заключението, че на всеки 100 000 години приблизително 25% от лунния материал достига до нашата планета в резултат на ударни събития.

Същевременно моделирането показа, че повече материал пристига на Земята от обратната страна на Луната, а при сблъсък със Земята лунните частици се движат със скорост 11–13 км/с, навлизайки в атмосферата главно в екваториалната област.