В орбитата на Земята ще бъде изстрелян сателит за проследяване на изтичане на метан от петролни и газови компании. От своя страна Google ще постави данни на своите карти до края на годината, така че замърсителите да могат да се видят по целия свят, пише ScienceAlert.

Сателитът ще бъде изстрелян през май и е съвместна програма между Google и Фонда за защита на околната среда. Сателитът, наречен MthanSAT, може да постави началото на нова ера на глобална отговорност за изменението на климата.

Метанът е мощен парников газ, който представлява почти една трета от причиненото от човека глобално затопляне.

Намаляването на емисиите на този газ е един от най-бързите начини за забавяне на климатичната криза. Капацитетът на загряване на метана е 80 пъти по-голям от този на въглеродния диоксид.

„В световен мащаб 2023 г. беше най-горещата година в историята. Необходимостта от опазване на климата никога не е била по-належаща и намаляването на емисиите на метан от операции с изкопаеми горива и селско стопанство е наистина най-бързият начин за забавяне на затоплянето в момента“, казва изпълнителният директор на. проектът MthanSAT от Стив Хамбург.

Селското стопанство представлява най-голямата част от емисиите на метан, следвано от енергийния сектор.

Картографиране на емисиите на метан на планетата / Снимка: MethaneSAT LLC

Според учените добивът на въглища, газ и нефт представлява 40% от глобалните емисии на метан като част от човешката дейност. Авторите на проекта смятат, че е необходимо да се съсредоточи върху енергийния сектор, тъй като намаляването на изтичането на метан ще бъде рентабилно. Газът, който изтича в атмосферата, може да се продава, а технологията за улавянето му е сравнително евтина.

Но течовете на метан са трудни за проследяване в реално време. Но MthanSAT е ново поколение сателити, предназначени да откриват източници на газ почти навсякъде по света. От своя страна Google разполага с изчислителната мощност и възможностите на AI, за да анализира огромни обеми от данни и да картографира нефтената и газовата инфраструктура.

Доскоро търсенето на изтичане на метан включваше скъпи теренни проучвания с помощта на самолети и преносими инфрачервени камери. Този подход даде резултат само в отделен момент.

Яел Магуайър, вицепрезидент и генерален мениджър на устойчивостта в Google Geo, казва, че картографирането на нефтената и газовата инфраструктура е предизвикателна задача. Местоположението на кладенци, промишлени помпи и резервоари за съхранение се променя, така че картите трябва постоянно да се актуализират. Но един сателит може да реши този проблем.

Магуайър казва, че същата технология за изкуствен интелект, която Google използва за откриване на дървета, пешеходни пътеки и кръстовища в сателитни изображения, ще бъде приложена към нефтена и газова инфраструктура. Картата ще бъде насложена с данни от MthanSAT, за да хвърли светлина върху типа оборудване, което е най-склонно към течове.

„Вярваме, че тази информация е изключително ценна за енергийните компании, изследователите и обществения сектор, тъй като им позволява да предвидят и намалят емисиите на метан в компоненти, които обикновено са най-чувствителни“, казва Магуайър.

Изстрелването на сателита идва в момент, когато страните и петролните и газовите компании се стремят да намалят драстично емисиите на метан до 2030 г., за да се справят с климатичната криза.

Превод: GlasNews.bg