В сряда, 15 януари, ракетата SpaceX Falcon 9 на Илон Мъск успешно изведе в орбита два лунни апарата за кацане от две частни компании. Модулът Blue Ghost е създаден от американската компания Firefly Aerospace, а модулът Resilience е създаден от японската компания ispace. И двата модула, след като кацнат на Луната, ще проведат важни научни изследвания, които трябва да подобрят разбирането на земния спътник.

Започва нашествието на Луната: Ракетата на Мъск ще изстреля два модула за кацане

И двата спускаеми апарата бяха успешно разгърнати в космоса след изстрелването и скоро ще започнат своето пътуване до Луната, за да кацнат на нейната повърхност. Модулът Blue Ghost носи 10 изследователски и технологични товара на НАСА, предназначени за по-нататъшно изучаване на лунната среда, тъй като американската космическа агенция планира да изпрати астронавти на Луната като част от програмата Artemis през 2027 г.

Лунният модул на Firefly Aerospace ще обикаля около Земята за 25 дни, след което ще отнеме още четири дни, за да влезе в орбита около Луната, където ще обикаля още 16 дни. След това модулът Blue Ghost трябва да кацне на територията на Морето на кризата на Луната. Модулът ще има две седмици за провеждане на научни изследвания, докато на Луната има дневна светлина и слънчевите панели получават достатъчно слънчева енергия за зареждане на батериите.

Модул Blue GhostЦял екран
 Снимка: NASA

Преди модулът да пристигне на Луната, научните инструменти на борда ще измерват частиците на слънчевия вятър в магнитното поле на Земята, ще тестват компютърен хардуер, устойчив на космическа радиация, и ще използват съществуващите GPS сателити за навигация около Луната.

Море от кризисна лунаЦял екран
Снимка: NASA

На лунната повърхност инструментите на НАСА ще анализират лунния реголит и електрическата проводимост под лунната повърхност и ще тестват отразяващи лазери за измерване на разстоянието на Луната от Земята. По-точните измервания на разстоянието между Луната и Земята ще спомогнат за по-нататъшното подобряване на навигацията около спътника на Земята, както и на неговата повърхност, пише Space.

Модул Blue GhostЦял екран
Снимка: space.com

Един от инструментите на НАСА на Луната ще тества ефектите на лунния реголит или лунен прах върху материалите, използвани за направата на скафандри, както и оборудване, което ще помогне на астронавтите по време на бъдещо изследване на Луната. Известно е, че реголитът може да унищожи скафандрите и да наруши работата на оборудването и затова е важно да се разбере какви материали трябва да се използват в бъдеще на Луната.

Нова технология на НАСА също ще бъде тествана на Луната, за да помогне на лунните космически кораби и друго оборудване да се борят с натрупването на прах върху повърхността и слънчевите панели.

НАСА изпрати и специален инструмент на Луната, който ще анализира въздействието на лунния прах върху спускаемия модул по време на кацането му. Това ще помогне за подобряване на технологията на бъдещите пилотирани космически кораби.

Що се отнася до модула Resilience, той ще пристигне на Луната след около 4,5 месеца и ще кацне на територията на Морето на студа. Факт е, че този модул ще лети по различна траектория, за да намали разхода на гориво.

 
Модул за устойчивостЦял екран
Що се отнася до модула Resilience, той ще пристигне на Луната след около 4,5 месеца и ще кацне на територията на Морето на студа Снимка: space.com

Един от основните полезни товари на борда на модула Resilience е малкият марсоход Tenacious, който трябва да събира проби от лунна почва за НАСА. Общо на борда на модула ispace има пет научни товара.

Например, един от инструментите трябва да демонстрира способността да произвежда кислород и водород от воден лед на Луната. Друг инструмент е предназначен да тества отглеждането на водорасли на Луната като потенциален източник на храна за астронавтите.