Астрономите откриха нова необичайна комета в Слънчевата система, която се нарича 456P/PANSTARRS. За разлика от други комети, тя се намира в главния астероиден пояс между Марс и Юпитер. За първи път учените откриха мистериозен обект, наречен 2021 L4, през 2021 г., но този, както изглеждаше, астероид, показа кометна активност, след което изхвърли газ в космоса. Сега, с помощта на нови наблюдения, астрономите са установили, че този обект е комета от главния пояс.
Към днешна дата е известно, че съществуват само 14 такива комети. Изследването е публикувано в списанието Research Notes на AAS, пише IFLScience.
Кометите са обекти, направени от лед, скали и прах, които са останали след формирането на Слънчевата система преди повече от 4,5 милиарда години. Обикновено кометите са с размери от 1 до 10 км и се въртят около Слънцето по много дълги и удължени орбити. Повечето комети се намират в пояса на Кайпер и облака на Оорт в края на Слънчевата система и понякога се приближават до Слънцето.
Когато кометите се приближават до Слънцето, те се нагряват и отделят газ и прах в космоса и по този начин развиват опашка и кома, тоест обвивка около ядрото.
В същото време асроидите са скалисти обекти, които могат да достигнат размер над 500 км, но нямат кометни опашки или коми. Те също имат кръгова орбита, която е по-къса от тази на кометите. Все пак някои астероиди проявяват еднократна кометна активност, когато развиват опашка и кома поради много бързо въртене или сблъсък с друга космическа скала. Тази група астероиди се намира в главния астероиден пояс между Марс и Юпитер.
Кометите на главния пояс са ледени обекти, които също обикалят около Слънцето в кръгови орбити в главния астероиден пояс. За първи път са открити през 2006 г. Тези комети са много редки; преди новото откритие бяха известни само 13 такива обекта.
Сега астрономите са открили 14-тата комета от главния пояс, наречена 456P/PANSTARRS. Въпреки че този обект беше открит преди 3 години, едва последните нови наблюдения успяха да покажат, че той наистина е комета, а не астероид.
Според учените 456P/PANSTARRS прави една обиколка около Слънцето за 3956 дни или почти 11 години.
Ако опашката и комата на този обект се появяват само веднъж, тогава той може да се счита за активен астероид. Астрономите са забелязали, че опашката на 456P/PANSTARRS се появява и след това изчезва, когато се приближи до Слънцето. Анализът на минали данни показа, че появата на опашката се повтаря. Тоест това е активно ледено тяло и следователно комета на главния пояс.
Засега учените не са определили точния размер на новата комета. Освен това астрономите не разбират напълно всички свойства на такива ледени обекти, тъй като много малко от тях са открити.