Сателитите Proba-3 на Европейската космическа агенция (ESA) бяха изведени в орбита на борда на индийската ракета носител PSLV в 12:35 българско време в четвъртък, 5 декември. Изстрелването се състоя 24 часа след предварително планираното и беше отложено поради технически проблеми. Тези спътници ще създават изкуствени слънчеви затъмнения в космоса, за да може да се изучава слънчевата корона.

Мисията Proba-3 на ESA стартира от космическия център Satish Dhawan в Индия. Първоначално сателитите на ESA трябваше да излетят в космоса в 12:38 часа в сряда, 4 декември. По време на подготовката за изстрелване беше открита аномална неизправност в резервната задвижваща система на един от двата космически кораба на мисията Proba-3. Тази система за задвижване ще помогне на сателита да се ориентира в орбитата си и да бъде в правилната позиция в космоса.

ESA похарчи 200 милиона евро за разработването на мисията Proba-3. Proba-3 се състои от два спътника, които заедно тежат около 550 кг. Индийската ракета успешно постави сателитите в предварително изчислена силно елиптична орбита приблизително 18 минути след изстрелването. Сателитите ще се въртят около Земята по такъв начин, че в най-отдалечената си точка ще бъдат на разстояние 60 530 км от нашата планета, а в най-близката си точка - на разстояние 600 км, пише Space. 

След кратък тестов период двата спътника ще се разделят и ще започне основната им мисия. За първи път в историята два спътника ще се движат по този начин на разстояние 150 метра един от друг, за да създадат уникална двойка, която е в състояние да създаде изкуствено слънчево затъмнение.

Сателит, наречен Eclipser, ще скрие Слънцето пред сателит, наречен Coronagraph. Това ще даде на втория спътник пълно слънчево затъмнение, позволявайки му да изучава отблизо горещата външна атмосфера на Слънцето, известна като короната, която може да се види от Земята само когато Луната закрива Слънцето.

Проба 3Цял екран
Сателит, наречен Eclipser, ще скрие Слънцето пред сателит, наречен Coronagraph. Снимка: ESA

Докато слънчево затъмнение на Земята може да се наблюдава само за няколко минути, сателитът Proba-3 ще може да изучава слънчевата корона в продължение на 6 часа всеки път, когато завърши пълно въртене около Земята, което ще отнеме 19 часа и 36 минути.

Според изявлението на ESA сателитите Proba-3 ще трябва да работят най-малко 2 години. С тяхна помощ астрономите се надяват да разгадаят някои от мистериите на Слънцето, включително защо короната е толкова по-гореща от повърхността на звездата (тя е стотици пъти по-гореща и достига милиони градуси по Целзий) и как слънчевият вятър достига невероятни скорости.