Швейцарският стартъп FinalSpark стартира онлайн платформа, която осигурява дистанционен достъп до 16 човешки мозъчни органоида. Такива биопроцесори консумират милион пъти по-малко енергия от традиционните цифрови.
Органоидите на човешкия мозък са специални клетъчни култури, отгледани в лаборатория. Те споделят ключови мозъчни функции и структури, като неврони и други живи клетки, от които зависят ученето и паметта.
Силициевите чипове могат да издържат години, понякога десетилетия. А невронните структури на биопроцесора са подходящи само за експерименти, които продължават няколко месеца, тъй като органелите живеят около 100 дни.
FinalSpark казва, че неговата невронна платформа може да учи и обработва информация и с ниската си консумация на енергия може да намали въздействието на компютрите върху околната среда, пише Tom's Hardware. Разработчиците твърдят, че обучението на един голям езиков модел като GPT-3 изисква приблизително 10 GWh - около 6000 пъти повече потребление на енергия, отколкото средният европеец използва за цяла година. Такива енергийни разходи могат да бъдат значително намалени след успешното внедряване на биопроцесори.
Основателите на FinalSpark, Dr. Фред Джордан и д-р. Мартин Кутър Снимка: FinalSpark
Биопроцесорът работи върху архитектура, която комбинира хардуер, софтуер и органоиди. Чипът използва четири мултиелектродни масива (MEA), в които са разположени живи тъканни органели, които са триизмерни клетъчни маси от мозъчна тъкан.
Всеки MEA съдържа четири органела, свързани с осем електрода, използвани както за стимулация, така и за запис. Данните се прехвърлят назад и напред чрез цифрово-аналогови преобразуватели (контролер Intan RHS 32) с честота на дискретизация 30 kHz и разделителна способност 16 бита. Тези ключови характеристики на архитектурния дизайн се поддържат от микрофлуидна животоподдържаща система и камери за наблюдение. Чипът също има софтуерен стек, който позволява на изследователите да въвеждат променливи данни и след това да четат и интерпретират изхода.
inalSpark предостави достъп до своята платформа за отдалечени изчисления на девет институции, за да помогне за стимулиране на изследванията и развитието на биообработката. Чрез сътрудничество с различни изследователски институти компанията се надява да създаде първия жив процесор в света. Освен това три дузини университети вече се интересуват от достъп до невроплатформата.