Екип от учени намери начин да обърне пукнатините в битума, проправяйки пътя за самовъзстановяващи се пътища.
Дупките остават основен проблем в много страни по света, като запълването им струва около 3 милиарда долара годишно щети само в САЩ. Това не само ще спести разходи за участниците в движението, но и ще има положително въздействие върху околната среда.
Екип от изследователи твърди, че е открил начин да накара един път да заздравее сам, след като се появят пукнатини, съобщава IFLScience.
Работата е там, че пукнатини възникват, когато битумът, материалът, използван в асфалта, се втвърди, когато е изложен на кислород. Механизмът, по който това се случва, остава слабо разбран, но екипът създаде компютърен модел, който им помогна да го разберат по-добре.
„Комплексните органични течности като битум, смазочни материали, суров нефт или биомасла от биорафинерии по своята същност са предизвикателство за моделиране с молекулярна точност предвид голямото разнообразие и сложност на органичните молекули в техния състав“, казват авторите на изследването.
Решението на екипа е да използва малки „изключително устойчиви спори на биологична основа“, по-малки от човешки косъм. Учените предлагат да се запълнят такива спори с „подмладяващи вещества“ на базата на преработено масло. Тези вещества ще бъдат освободени, когато асфалтът започне да се напуква, обръщайки процеса на влошаване на пътя.
„Искаме да възпроизведем лечебните свойства на природата. Когато едно дърво бъде отсечено, раните му естествено заздравяват с течение на времето, благодарение на неговата биология. Създаването на асфалт, който може да се самовъзстановява, ще увеличи дълготрайността на пътищата и ще намали необходимостта от постоянно кърпене на дупки“, казва Франсиско Мартин-Мартинес, експерт по изчислителна химия в Кралския колеж в Лондон.
I did a google image search for men next to potholes and put them all in a montage. pic.twitter.com/I0X0WiKwu7
— Darren Dutton (@Darren_Dutton) July 30, 2023
В допълнение към спестяването на разходи за ремонт на пътища, самовъзстановяващите се пътища могат да намалят екологичните разходи при експлоатацията на пътищата.
„Нашият нов асфалт използва устойчиви материали, включително отпадъци от биомаса. Това ще намали зависимостта ни от петрола и природните ресурси. Отпадъците от биомаса са налични в почти всеки регион и са евтини. Производството на инфраструктурни материали от местни ресурси, като отпадъци, намалява зависимостта от наличието на петрол, което помага на онези региони по света, които имат ограничен достъп до асфалт на основата на петрол“, каза Мартин-Мартинес.
Експериментите в лабораторията вече показаха, че изобретението е в състояние да лекува "микропукнатини" в асфалта за по-малко от час. Въпреки този обещаващ резултат, технологията все още се нуждае от допълнителни изследвания и инвестиции, преди да може да бъде приложена.
Прочетете още
- 12:14 Хаос пред столичен клуб: Нападнаха публика с лютив спрей
- 18:00 Издирват трима мъже, жена ги обвини в изнасилване и побой над момиче! СНИМКИ и ВИДЕО
- 19:18 Не водете децата в Народното събрание! Там лицемерието има заплата, а простотията – микрофон
- 17:12 Изтекоха подробности за плана на Тръмп за Украйна: ЕС трудно ще го приеме