В областта на киберсигурността има такова нещо като "атака на злата прислужница", когато хакер получава достъп до устройство, което трябва да хакне. Покупката на социалната мрежа Twitter от Илън Мъск също може да се нарече атака, но не на "зла прислужница", а на "зъл милиардер", защото безразсъдното му ръководство на платформата може да доведе до "срив" на системата за сигурност и данните изтичане, казва програмистът и автор на материала за wired.com Widget Assar. "Парите са оръжие и ще дойде време, когато няма да имате достатъчно пари, за да промените или да повлияете на нещо."
Как Илон Мъск може да унищожи Twitter
Прекалено консервативен подход към интелектуалната собственост, който прави нещата частни, може да доведе до падането на Twitter. Този подход застрашава всичко, което създателите създават, защото позволява на милиардерите да убиват социално значими или независими проекти. Независимо дали наистина го унищожава или не, поглъщането на Twitter от Мъск е модел за подражание за всеки друг милиардер, който да последва, за да създаде своя собствена „империя на социалните медии“.
„Не би трябвало да е така. Просто трябва да знаете къде да търсите други платформи“, пише авторът.
Блокчейните се борят с подобни проблеми. За Мъск би било много по-трудно да „убие“ блокчейна, докато има шепа потребители, работещи с независими възли във веригата. Например, когато пазарът Hic et Nunc NFT затвори в края на 2021 г., друга негова версия скоро беше пусната отново с нова обвивка около същото съдържание.
„Блокчейн действа като споделен ресурс, като органична самозащита“, подчертава Асар.
В интернет има и други "непробиваеми" платформи, кодове, протоколи, уверява авторът и цитира за пример WordPress, HTTP, FTP и TCP/IP, GitHub, GitLab, Keybase, npm услуга. Последният е безплатен за използване от разработчиците и софтуерният му пакет просто не може да бъде премахнат.
Ще успеят ли милиардерите да "убият" независимия интернет
Но Widget напомня, че дори след като купи Twitter, след като загуби позиции в списъка на милиардерите, Илон Мъск все още има достатъчно пари, за да купи npm, GitHub, GitLab и Keybase и да ги „убие“, но няма да може да ги преработи в нещо съвсем различно, защото същият Git е проектиран по такъв начин, че след като го преработите, отново получавате ... Git.
„Капиталът може да убие кода. Капиталът може да убие всичко. Ако ви е грижа за съдбата на вашия проект, тогава, докато има милиардери, трябва да го превърнете в нещо, което не може да бъде купено. Идея, която не може да бъде убита, е по-ценна отколкото идея, която може да се купи, и единственото нещо, което не може да убие милиарди долари, е, че първоначално не може да има цена“, уверява авторът и цитира Wikipedia като пример, социално значим проект, привлякъл стотици хиляди хора по света, без които е трудно да си представим съвременното информационно пространство.
Twitter може да не се срине, но дори и да се срине, имаме ActivityPub, Bluesky, Mastodon и добрите стари RSS емисии. Разработчиците ще създават невероятни неща в JavaScript, ще ги съхраняват на отдалечени сървъри на GitLab и ще ги публикуват в npm. Така че колапсът на Twitter при Мъск няма да бъде пълна катастрофа за световната комуникация. При нас всичко ще е наред, защото има други платформи, ще се появят и нови“, завършва Асар.
Припомняме, по-рано съобщихме за мнението на холандски учен, който е сигурен, че хората ще спрат да използват интернет по собствена воля.
„Интернет просто ще изчезне": учен разказа как ще се случи, кога и защо