Смартфоните се превърнаха в неразделна част от нашето ежедневие, така че изследователите се опитват да разберат тяхното влияние върху живота ни. По-специално учените са открили, че с появата на смартфоните са се появили нови фобии.

Може да сте чували за „phubbing“, където хората пренебрегват взаимодействията в реалния живот в полза на екраните на телефоните си. Сега ще ви представим още едно състояние, свързано със смартфона, за което може би сте чували и преди: номофобия, пише IFLScience.

Терминът "номофобия" описва безпокойството и паниката, които хората изпитват, когато трябва да се изправят пред света без телефоните си. Въпреки че някои може да смятат това за тривиално, разбираемо е предвид многото задачи, с които нашите телефони ни помагат, от извършване на плащания до навигация в града.

Концепцията за номофобия се появи около 2008 г., когато проучване в Обединеното кралство установи, че около половината от потребителите на мобилни телефони изпитват безпокойство, когато не могат да намерят телефона си, нямат покритие на мрежата или свършат парите в сметката си.

Оттогава тези констатации са потвърдени от различни проучвания, проведени сред различни популации. Например, проучване от 2017 г. установи, че 60 процента от студентите първа година имат „умерена” номофобия, а други 22,1 процента са имали „тежка” форма на заболяването. Проучване от 2018 г. дори предполага връзка между номофобията и личностните черти.

Съвсем наскоро проучване, проведено от екип от университета Бартин в Турция, се опита да проучи връзката между номофобията и емоционалната интелигентност, уменията за решаване на проблеми, нивата на стрес и самочувствието. Те предполагат, че номофобията може да доведе до повишени нива на стрес и да повлияе на социалното взаимодействие поради загубата на връзка, свързана с липсата на телефон. Учените също предполагат, че хората с висока емоционална интелигентност и ефективни умения за решаване на проблеми може да са по-малко склонни към номофобия.

Изследователите набират 543 студенти, които попълват онлайн анкета, и резултатите оспорват някои от първоначалните им предположения. Изненадващо те установиха, че емоционалната интелигентност няма значителен пряк ефект върху номофобията, а номофобията няма значителен ефект върху възприемания стрес.

Но проучването показа, че междуличностните умения за решаване на проблеми имат пряко въздействие върху номофобията и чувството на стрес. С други думи, хората с по-добри умения за решаване на проблеми са имали по-ниски нива на номофобия и са изпитвали по-малко стрес.

Необходими са допълнителни изследвания, включително включващи различни възрастови групи, за да се разбере напълно какво причинява номофобията и нейните потенциални последици.

Въпреки че номофобията не е официално призната като отделно разстройство, тя споделя прилики със специфични фобии, които включват силен страх или тревожност, свързани с конкретен обект или ситуация.

В случай на номофобия, симптомите са познати на всеки, който е имал фобия. Те включват страх или паника, когато нямате достъп до телефона си, безпокойство при мисълта, че ще останете без телефона си за известно време и физически симптоми като треперене, изпотяване, стягане в гърдите и ускорен пулс.

Ако постоянно проверявате телефона си или се чувствате тревожни, когато е извън обсега, това е знак, че може да имате номофобия. Въпреки че поддържането на телефона ви наблизо не е непременно проблем, ако започне да се отразява на ежедневието ви или изпитвате симптоми на тревожност, струва си да потърсите съвет от медицински специалист.

Превод: GlasNews