Учени от катедрата по физика на Оксфордския университет демонстрираха за първи път в историята квантовата телепортация на логическите порти в квантова изчислителна система. Това се казва на официалния сайт на Оксфордския университет.

Твърди се, че пробивът решава "проблема с мащабируемостта" на квантовата технология. Това е, че квантов компютър, достатъчно мощен, за да бъде пробив в индустрията, трябва да може да обработва милиони кубити. Въпреки това, за да се поберат всички тези процесори в едно устройство, ще е необходима машина с огромни размери.

Новият подход свързва малки квантови устройства заедно, позволявайки изчисленията да бъдат разпределени в мрежа. Следователно, теоретично, броят на процесорите, които могат да бъдат в мрежата, е неограничен.

Използвайки фотонен мрежов интерфейс, учените успешно свързаха два отделни квантови процесора, за да образуват един, напълно свързан квантов компютър. Фотонните връзки позволяват кубитите в отделни модули да бъдат заплетени, което позволява квантовата логика да се изпълнява между модулите чрез квантова телепортация.

Както отбелязва университетът, квантовата телепортация на състоянията е била постигната и преди, но новото изследване е първата демонстрация на квантова телепортация на логическите порти (минималните компоненти на алгоритъм) през мрежова връзка. Според учените това може да постави основата за бъдещ „квантов интернет“.

„Този ​​пробив ни позволява ефективно да „свържем“ отделни квантови процесори в един напълно свързан квантов компютър“, каза ръководителят на изследването Дугал Мейн.

Учените успешно тестваха новия метод, като стартираха алгоритъма за търсене на Grover. Този квантов метод търси конкретен елемент в голям набор от неструктурирани данни много по-бързо, отколкото може конвенционален компютър, използвайки квантовите феномени на суперпозиция и заплитане, за да изследва много възможности паралелно.

„Нашият експеримент показва, че разпределената обработка на квантовата информация е възможна с помощта на настоящите технологии. Мащабирането на квантовите компютри остава техническо предизвикателство, което вероятно ще изисква нови познания по физика, както и интензивни инженерни усилия през следващите години“, каза водещият изследовател професор Дейвид Лукас.