Учени от катедрата по физика на Оксфордския университет демонстрираха за първи път в историята квантовата телепортация на логическите порти в квантова изчислителна система. Това се казва на официалния сайт на Оксфордския университет.
Твърди се, че пробивът решава "проблема с мащабируемостта" на квантовата технология. Това е, че квантов компютър, достатъчно мощен, за да бъде пробив в индустрията, трябва да може да обработва милиони кубити. Въпреки това, за да се поберат всички тези процесори в едно устройство, ще е необходима машина с огромни размери.
Новият подход свързва малки квантови устройства заедно, позволявайки изчисленията да бъдат разпределени в мрежа. Следователно, теоретично, броят на процесорите, които могат да бъдат в мрежата, е неограничен.
Използвайки фотонен мрежов интерфейс, учените успешно свързаха два отделни квантови процесора, за да образуват един, напълно свързан квантов компютър. Фотонните връзки позволяват кубитите в отделни модули да бъдат заплетени, което позволява квантовата логика да се изпълнява между модулите чрез квантова телепортация.
Както отбелязва университетът, квантовата телепортация на състоянията е била постигната и преди, но новото изследване е първата демонстрация на квантова телепортация на логическите порти (минималните компоненти на алгоритъм) през мрежова връзка. Според учените това може да постави основата за бъдещ „квантов интернет“.
„Този пробив ни позволява ефективно да „свържем“ отделни квантови процесори в един напълно свързан квантов компютър“, каза ръководителят на изследването Дугал Мейн.
Учените успешно тестваха новия метод, като стартираха алгоритъма за търсене на Grover. Този квантов метод търси конкретен елемент в голям набор от неструктурирани данни много по-бързо, отколкото може конвенционален компютър, използвайки квантовите феномени на суперпозиция и заплитане, за да изследва много възможности паралелно.
„Нашият експеримент показва, че разпределената обработка на квантовата информация е възможна с помощта на настоящите технологии. Мащабирането на квантовите компютри остава техническо предизвикателство, което вероятно ще изисква нови познания по физика, както и интензивни инженерни усилия през следващите години“, каза водещият изследовател професор Дейвид Лукас.
Прочетете още
- 12:14 Хаос пред столичен клуб: Нападнаха публика с лютив спрей
- 18:00 Издирват трима мъже, жена ги обвини в изнасилване и побой над момиче! СНИМКИ и ВИДЕО
- 19:18 Не водете децата в Народното събрание! Там лицемерието има заплата, а простотията – микрофон
- 17:12 Изтекоха подробности за плана на Тръмп за Украйна: ЕС трудно ще го приеме