Ново проучване на руски учени твърди, че неочакваната детонация на ракетата Starship на SpaceX по време на тестов полет през ноември 2023 г. е разкъсала „йоносферна дупка“ в горните слоеве на атмосферата. Това е първият път, когато такъв тип дупка е създадена от човешка експлозия.
Най-голямата ракета в света, свръхтежката ракета Starship, тръгна на втория си тестов полет в космоса през ноември 2023 г. от SpaceX Starbase. Около 4 минути след излитането първата степен на ракетата се отдели от върха на ракетата, както беше планирано, но неочаквано експлодира и не успя да се приземи обратно, както трябваше. След още 4 минути горната степен на ракетата избухна на височина от около 150 км, пише Live Science.
Авторите на новото изследване смятат, че втората експлозия временно е създала дупка в йоносферата (частта от земната атмосфера, която се простира от 80 до 650 км височина), където газовете се йонизират или лишават електрони и се превръщат в плазма. Дупката съществуваше около 40 минути, но след това изчезна. Размерът й все още остава неизвестен.
Обикновено дупки в йоносферата могат да бъдат създадени чрез взаимодействие с ракетно гориво, казват учените. Химикали в горивото, като въглероден диоксид и водна пара, могат да реагират с йонизирани кислородни атоми, карайки ги временно да се трансформират обратно в обикновени кислородни атоми. Това създава дупка в йоносферната плазма.
Такива дупки обикновено се създават от ракетите на SpaceX, когато степени се разделят или ракетите изхвърлят ненужно гориво. Когато атомите вътре в дупките се превърнат обратно в плазма, те освобождават червена светлина, създавайки подобно на полярно сияние явление.
Но през ноември миналата година беше регистриран първият случай на образуване на дупка в йоносферата, причинена именно от експлозия на ракета. Учените смятат, че ударната вълна от експлозията временно е разпръснала свободните електрони в йоносферата и е лишила плазмата от нормалните й свойства.
Учените казаха, че дупките в йоносферата все още са слабо разбрани явления и следователно те все още трябва да бъдат по-добре проучени, за да научим повече за йоносферата на Земята.
Първият тест на ракетата Starship през април миналата година също завърши с експлозия, но тогава дупката в йоносферата не беше създадена, твърдят учените. Най-вероятно това се е случило, защото експлозията е станала на по-ниска надморска височина и ударната вълна не е достигнала йоносферата.