Скандално известното огромно слънчево петно ​​AR3664 създаде изригване с невероятна сила. То принадлежи към клас X8.7 и е най-мощното изригване на Слънцето от 2019 г., когато започна настоящият 25-и слънчев цикъл.

Астрономи от Центъра за прогнозиране на космическото време, САЩ, използвайки спътника GOES-16 и Слънчевата динамична обсерватория на 14 май регистрираха появата на мощно изригване от клас X8.7 на Слънцето. То произхожда от същия регион на клъстера на слънчеви петна AR3664, където изригвания от клас X, които са най-силните възможни на Слънцето, се случиха в продължение на няколко дни миналата седмица, пише Space.

слънчево изригванеЦял екран
Скандално известното огромно слънчево петно ​​AR3664 създаде изригване с невероятна сила. То принадлежи към клас X8.7 и е най-мощното изригване на Слънцето от 2019 г. насам Снимка: NASA

Това слънчево петно ​​предизвика изригване от клас X5.8 на 10 май, което провокира краткотрайно прекъсване на радиокомуникациите в някои региони на планетата. Този път стана известно, че подобни неща са се случили в Австралия и Източна Азия. Освен това това петно е отговорно за появата на слънчева радиационна буря на Земята.

Важно е да се отбележи, че изригването от клас X8.7 е третото от поредица от колосални изригвания на Слънцето, които се случиха с кратки прекъсвания във вторник, 14 май. Преди това се появиха изригвания от клас X1.7 и X1.3.

слънчево изригванеЦял екран
Изригването от клас X8.7 е третото от поредица колосални изригвания на Слънцето, които се случиха с кратки прекъсвания във вторник, 14 май. Преди това е имало изригвания от клас X1.7 и X1.3 Снимка: NASA

Според учените в настоящия 25-и слънчев цикъл, започнал през 2019 г., все още не е имало изригвания, по-мощни от клас X8.7. Слънчевият цикъл продължава приблизително 11 години. В началото на цикъла слънчевата активност се увеличава и достига своя пик в средата на този период на слънчева активност, след което отново намалява. Смята се, че пикът на слънчевата активност скоро ще дойде и затова изригванията от най-мощния клас X стават нещо обичайно.

Слънчевите изригвания са изблици на енергия и рентгенова и ултравиолетова радиация, които, насочени към Земята, достигат нашата планета за минути. В зависимост от мощността светкавиците се разделят на 5 класа, най-мощният от които е клас X. Цифрите, които се появяват след буквата, показват относителната мощност на светкавицата. Ако за класове M, C, B, A (с намаляване на мощността на факлите) силата на изригванията се обозначава с числа от 1 до 10, то за факли от клас X няма ограничения и следователно те могат да бъдат например класове X11 и X15.

Въпреки факта, че такова силно изригване се случи на Слънцето, учените не очакват появата на геомагнитна буря и ярки полярни сияния на Земята, както се случи миналата седмица. Факт е, че плазмата, изхвърлена в космоса, така нареченото изхвърляне на коронална маса, което стана сателит на изригването, ще прелети покрай Земята. Просто слънчевото петно ​​AR3664 вече се е движило по повърхността на Слънцето по такъв начин, че никакъв плазмен поток не може да удари нашата планета. Освен това подобни плазмени удари върху Земята водят до смущения в работата на енергийните системи и комуникационните спътници.