Група специалисти от цял свят са разработили бионична ръка, която е в състояние да възстанови около 80% от ежедневните функции на ръката и пръстите, пише New Atlas.
Първият потребител на новото изобретение, шведка на име Карин, е загубила ръката си при инцидент във ферма. Благодарение на тази новаторска технология, тя се радва на предимствата на новата си бионична ръка вече повече от три години, като я използва всеки ден без особени затруднения.
Новата роботизирана ръка е проектирана да се усеща и работи като истинска, казват нейните създатели.
Протезните крайници винаги са били свързвани с два основни проблема. Първият е как да ги прикрепите удобно? Вторият е как човек може лесно да ги контролира? За да решат тези проблеми, изследователи, ръководени от професор Макс Ортис-Каталан от Австралийския институт по бионика, са разработили специална връзка между костите на пациента и протезата, използвайки процес, наречен остеоинтеграция. Може да се разглежда като здраво ръкостискане между живата кост и импланта. Този имплант, изработен от титан, става част от едно цяло. Следващата стъпка е била свързването на изкуствената ръка с нервната система на тялото, което позволява на човек да я контролира. Това се постига с помощта на електроди, поставени в нервите и мускулите.
Всичко това обаче не е толкова просто, колкото звучи. Така в случая с Карин и двете кости на ръката, лъчевата и лакътната, е трябвало да бъдат внимателно обработени и поставени с еднаква тежест. Областта за работа е била много ограничена, но екипът е успял да свърже всичко перфектно по време на научната си работа.
Както обясни професор Ортиз-Каталан, за да контролира бионичната ръка, Карин е използвала почти същите мозъчни сигнали, както за да контролира естествената си ръка. За да подобрят допълнително контрола, хирурзите са променили позицията на нервите и мускулите. В резултат на тази манипулация бионичната ръка успява да изпълнява много ежедневни задачи, от държане на чаша чай до закопчаване на ципа на яке, без никакви проблеми.
Допълнителен бонус за Карин е значителното намаляване на фантомната болка, дискомфорта, който изпитват много хора с ампутирани крайници.
Видео, демонстриращо протезата в действие, както и нейните принципи на работа
Ръката, наречена Mia Hand, е изработена от италианска компания. Тя може да извършва различни движения, като симулира действията на всеки пръст поотделно, което позволява да бъдат извършвани около 80% от ежедневните дейности.
Новата бионична ръка е значително постижение в областта на протезирането, което ще помогне на десетки, а може би и стотици хиляди хора, загубили крайник по една или друга причина, да се върнат към живота „преди“. Това не е стандартна протеза, а функционално продължение на тялото, което дава шанс на хора като Карин за по-добър, активен и комфортен живот. Благодарение на този напредък бъдещето на протезирането изглежда обещаващо. Може би благодарение на подобно развитие скоро ще се окажем на етапа, когато границата между естествено и изкуствено ще стане още по-размита.
Превод: GlasNews.bg