Китай започна да тества влакове, които превишават скоростта на самолетите. Такива влакове ще се движат с магнитна левитация във вакуумни тръби и ще могат да развиват скорост до 1000 км/ч.
Пътниците във вагоните ще бъдат снабдени с 5G клетъчна комуникация, която ще позволи не само да бъдат постоянно свързани по време на пътуването, но и да гледат видеоклипове и да играят онлайн игри на мобилни устройства. Пускането на първата линия от такива влакове е планирано за 2035 г.
Отбелязва се, че разработката се извършва съвместно от Държавната аерокосмическа научна корпорация, индустрията на Китай и правителството на провинция Шанси.
Напомняме, че сега в Китай влаковете могат да развиват максимална скорост до 350 км/ч, но вече са осигурени 5G връзка, включително в тунели.
За трансзвукови скорости обаче предоставянето на такава възможност все още е истински проблем. Причината за това е бързото движение от станция на станция и промяната в честотата на сигнала.
Трудности възникват и при инсталиране и поддръжка на базови станции във вакуумни тръби. Една от тях са антените, които могат да паднат поради вибрации, което може да доведе до катастрофални проблеми за движещ се влак.
Като решение на проблема се предлага да се инсталират два паралелни кабела (излъчващи електромагнитни сигнали) на вътрешната стена на тръбата, което се предвижда да осигури необходимата поддръжка за 5G, пише South China Morning Post, цитирайки професор Сонг Тиченг.
Между другото, самата концепция за влакове с магнитна левитация е заимствана от проекта Hyperloop на Илон Мъск.