Учените вече потвърдиха, че в средата на октомври Слънцето е навлязло в най-високата си фаза на активност по време на 11-годишния слънчев цикъл. Тоест настъпи слънчевият максимум, който ще продължи приблизително до есента на следващата година. Затова през последните седмици астрономите регистрираха значително увеличение на броя на възможно най-силните слънчеви изригвания - това са експлозивни събития от клас X.
Поредното изригване от този клас се появи в слънчевото петно AR 3883 в сряда, 6 ноември, което предизвика затъмнение на радиокомуникациите на Земята. Учените прогнозират, че има възможност за геомагнитна буря през следващите дни, пише Space.
В слънчево петно AR 3883 в сряда, 6 ноември, според данни от Обсерваторията за слънчева динамика на НАСА, на Слънцето е настъпило ново силно изригване на радиация и енергия от клас X2.3.
Слънчевите петна са по-тъмни, по-хладни места на Слънцето, които могат да бъдат по-големи от Земята по размер и където магнитните полета са най-силни. Когато линиите на магнитното поле се разделят и след това се свързват отново, се освобождава мощен поток от енергия и радиация. Това е слънчево изригване.
Най-мощните факли принадлежат към клас X, въпреки че има 5 такива класа от всеки следващ клас с 10 пъти по-малка мощност. Числата до буквата, обозначаваща класа на взрива, показват нейната сила. Тези числа могат да бъдат от 1 до 10 в четири класа изригвания и само изригванията на радиация и енергия от клас X нямат такова ограничение.
Ултравиолетовото лъчение, което лети в космоса в резултат на слънчево изригване, достига до магнитното поле и атмосферата на Земята за броени минути. В резултат на това често възникват проблеми с радиокомуникациите. След изригването X2.3 високочестотните радиокомуникации бяха прекъснати за известно време в южното полукълбо на планетата, по-специално в Южния Атлантически океан, Африка и Южна Америка.
Космическият кораб на НАСА също откри, че заедно с изригването се е появило изхвърляне на коронална маса. Това са потоци от плазма, които при достигане на магнитното поле на Земята предизвикват появата на геомагнитна буря и ярко сияние. Понякога изхвърлянето на коронална маса причинява появата на полярно сияние дори в средните ширини.
Засега астрономите не знаят със сигурност дали следващото изхвърляне на плазма ще засегне Земята, но ако това се случи, тогава, предвид скоростта на движение в космоса, изхвърляне на коронална маса трябва да достигне нашата планета или в петък, 8 ноември, или в събота, 9 ноември. Така тези дни може да се случи геомагнитна буря.