От 29 септември 2024 г. Земята има два естествени спътника: познатата Луна и мини-Луна, която е малък астероид, наречен 2024 PT5. Последният е временен спътник на Земята и ще излети в дълбокия космос в края на ноември.
Според американския астроном Ричард Бинзел временните спътници на Земята не са нещо необичайно. Но проблемът е, че понякога са много трудни за откриване, тъй като са предимно малки и не отразяват достатъчно слънчевата светлина, за да станат видими за наземни телескопи, пише Earth.
Още през август тази година астрономите откриха малък астероид, който се приближаваше към Земята. Той беше наречен 2024 PT5 и, както показаха допълнителни наблюдения, на 29 септември 2024 г. той стана вторият естествен спътник на нашата планета.
Земята понякога привлича малки астероиди, като 2024 PT5, чрез своята гравитация и те се озовават в орбита около нашата планета за известно време.
По принцип такива астероиди се задържат от земната гравитация за няколко седмици или няколко месеца. След това те избягват гравитационното влияние на Земята и летят по-далеч в космоса, продължавайки да обикалят около Слънцето. Според американския астроном Уилям Блекмор така наречената втора Луна ще се върти около Земята още няколко седмици и ще отлети завинаги от нашата планета на 20 ноември.
Астероидът 2024 PT5 е широк около 11 метра, а диаметърът на Луната е приблизително 3474 километра. Това означава, че познатият сателит е повече от 300 000 пъти по-голям от малкия астероид. Според Бинзел такива астероиди, които се озовават в орбита около Земята, са от голяма стойност за науката, тъй като позволяват да се изучават малки тела на Слънчевата система от близко разстояние.
Астероид 2024 PT5 е член на група астероиди, наречени Arjuns, които обикалят около Слънцето в почти същата орбита като Земята и с почти същата скорост. Според учените вторият спътник на Земята всъщност ще направи само едно завъртане около нашата планета през целия си престой в това състояние, преди да полети по-нататък.
Учените смятат, че данните, получени от изучаването на временни сателити, помагат да се подготвим за потенциална астероидна заплаха, а също така отварят възможности за извличане на ресурси от близки до Земята обекти.
Въпреки че 2024 PT5 все още е втората луна на Земята, тя е почти невъзможна за откриване с любителски телескоп поради малкия си размер и голямото разстояние.
Блекмор вярва, че в бъдеще би било възможно да се изпращат космически сонди до такива временни сателити, което ще позволи да се направят нови научни открития и също ще се отвори пътят за добив на тези скали. В края на краищата, там може да има материали, които или са много оскъдни на Земята, или изобщо ги няма.
Прочетете още
- 10:00 Уличната свада в Неапол не приключва с линейка, а с ръкомахане като в гимнастическа композиция
- 19:00 "Джедайски меч" виси в подлез в "Люлин" СНИМКА
- 18:44 Излезе от дома си и не се прибра: Близки търсят изчезнала жена от Пловдив СНИМКА
- 18:00 ХОРОСКОП на Козирог, Водолей и Риби за месец ДЕКЕМВРИ