Астрономите често наблюдават обекти в космоса с множество телескопи, които правят наблюдения при различни дължини на вълната на светлината. Всеки такъв космически телескоп предоставя свой собствен уникален набор от данни.
НАСА преобразува визуални данни от космически наблюдения в звук от няколко години. Сега можете да чуете звуците на три известни космически обекта, наблюдавани от телескопите Webb, Chandra, Hubble и Spitzer. Всеки звук представлява отделен диапазон от дължини на светлинните вълни, пише Space.
Каним ви да чуете как звучат 3 известни космически обекта, след като експертите на НАСА преведоха визуални данни в звук.
Квинтетът на Стивън
Квинтетът на Стефан е четири галактики, които са свързани чрез гравитация и се намират на разстояние 290 милиона светлинни години от нас. Защо тогава квинтет? Факт е, че петата галактика изглежда разположена до останалите, въпреки че всъщност се намира много по-близо - тя е на 39 милиона светлинни години. Но тези галактики винаги попадат в рамката като цяло. За да озвучат Квинтета, учените са използвали данни от космическите телескопи Webb и Chandra и някои данни от телескопа Spitzer.
Всяка от петте галактики издава силно свирене, докато звездите на преден план бръмчат с меките тонове на подобен на ксилофон инструмент, наречен стъклена маримба. Можете да чуете и други звуци.
R Водолей
Използвайки данни от телескопите Chandra, Hubble, Webb и Spitzer, учени от НАСА показаха как звучи двойната звезда R Водолей. Намира се на 650 светлинни години и се състои от слаба бяла звезда джудже и пулсираща червена гигантска звезда.
Тук можете да чуете звука на вятъра, който показва струя йонизирана материя, която излиза от бялото джудже и се блъска в околния звезден материал. Данните от Хъбъл могат да бъдат чути като успокояващи звуци, докато данните от Чандра се представят като „ветровито мъркане“, казват учените.
Galaxy M 104
Огромната галактика M 104 се намира в клъстера Дева (това е клъстер от галактики) на разстояние 28 милиона светлинни години от нас. Саундтракът на тази галактика е по-скоро като свирка, която може да бъде както висока, така и тиха в зависимост от яркостта на светлинните източници.
Според учените яркостта на светлината контролира силата на звука и височината, което означава, че най-ярките източници имат най-силните и най-високи честоти. За създаването на звука на галактиката M 104 са използвани данни от телескопите Chandra, Hubble и Spitzer.
Превод: GlasNews
Прочетете още
- 13:46 Порой и градушка удариха Асеновград и Пазарджишко ВИДЕО+СНИМКИ
- 10:00 Безумна разходка с тротинетка на бул. "Цар Борис III Обединител" в Пловдив СНИМКИ
- 11:00 Фалшив акаунт опита да саботира пекарна с крадена снимка на мухлясала пица
- 12:00 След тях и потоп: Сметосъбираща фирма раздава боклук вместо да го прибира СНИМКИ