Изследователи наблюдавали животните в балканска пещера с надеждата да получат нова информация за това как се държат извън лабораторията. Всичко, което открили, била забележителна мързел - някои индивиди оставали неподвижни в продължение на години.
Олмите са редки пещерни саламандри, срещани в Европа. Те се срещат изключително в подземни води на Балканите, включително по адриатическото крайбрежие в североизточна Италия, Словения, Хърватия, Босна и Херцеговина и северна Черна гора, съобщава IFLScience.
С бледа кожа, гъвкави тела и крехки крайници, олмите приличат на призрачни водни змии, които прекарват целия си живот в тъмни, пълни с вода пещери. В местния фолклор се смята, че тези неуловими същества са потомци на могъщи дракони, които живеят под земната кора и мистериозно се издигат на повърхността по време на проливни дъждове.
Олмите прекарват по-голямата част от живота си в пълен мрак и в резултат на това са загубили зрението си по време на еволюцията. В резултат на това очите им са недоразвити и покрити с кожа, което ги прави почти слепи. За да компенсират липсата на зрение, олмите са снабдени с високочувствителни хеморецептори, които им позволяват да откриват и най-малките следи от органична материя във водата - така те успяват да намерят плячка във водата, включително ларви на насекоми, скариди, бръмбари и малки охлюви.
Ако обаче няма храна наблизо, това не е проблем, тъй като олмите могат да прекарат години без храна. Тази удивителна способност да остават без храна за дълги периоди означава, че не е необходимо да изразходват енергия за търсене на плячка.
Между 2010 и 2018 г. трима изследователи от университета „Еотвеш Лоранд“ в Унгария и Обществото за изследване на карста в Девън във Великобритания са маркирали и наблюдавали 26 индивида, живеещи в пещера, захранвана от извори, в района на Горица в Босна и Херцеговина. Учените са били изненадани от неподвижността на съществата.
Резултатите показват, че средно олмите са се движили само с 5 метра годишно, но някои от тях едва са се движили с няколко метра в продължение на няколко години. Всъщност учените са открили и един индивид, който изобщо не се е движил в продължение на 2569 дни - това са цели седем години.
Интересното е, че това поведение контрастира с наблюденията в лабораторията. В плен, рибките често се движат, крият и дори проявяват социално поведение. В дивата природа обаче животните изглежда предпочитат много по-спокоен и по-мързелив начин на живот.
Предполага се, че заседналият начин на живот е свързан с необходимостта от пестене на енергия. Видът има дълъг живот от около 100 години, рядко се размножава, само веднъж на 12,5 години, и може да оцелее с много малко храна. Всичко това показва, че олмите просто нямат къде да бързат.
Учените обаче признават, че изследваната група от олми не е непременно представителна за по-широкия вид. Въпреки че изследваната популация изглежда здрава, анализът на пещерните олми показва малки генетични вариации, което може да означава, че пасивното поведение е уникално за тази популация.
Прочетете още
- 14:00 Грозна гледка! Флакони от райски газ и натрошени бирени бутилки на спирка във Варна СНИМКИ
- 17:00 Героите на лятото: Когато дъждът е спасение, а доброволците – надежда
- 15:11 Епа Младост си е като у Враца! Паркираш където си поискаш СНИМКИ
- 16:00 Срив в системата: Ще затворят ли болниците в Карлово и Сопот?