Напоследък броят на дълголетниците в света значително се е увеличил. Докато преди време хората, които са доживели 100 и повече години, са били смятани за рядкост, сега те са най-бързо растящата демографска група. От 1970 г. насам броят им се удвоява на всеки 10 години. Въпреки това учените отдавна се интересуват от основните разлики в организмите на дълголетниците и хората със средна продължителност на живота. Според едно ново проучване дълголетниците имат специален състав на чревния микробиом, за който е известно, че влияе върху различните системи на организма. Но, както наскоро бе открито – това съвсем не е единствената разлика. Проведеното мащабно проучване показа, че важен маркер за дълголетието се съдържа и в човешката кръв.
В какво се крие тайната на дълголетието
От векове хората се интересуват от въпросите на остаряването и удължаването на живота. Така например още в древността Платон и Аристотел са писали за това. Съвременните учени работят в тази насока от дълго време. На първо място те се интересуват от това как да удължат човешката възраст или поне да осигурят стареене без тежка деградация на организма.
Въпреки това не е лесно да се разберат тайните на дълголетието, тъй като продължителността на живота зависи от много фактори, като гени, начин на живот, хранителни навици и т.н. Ключът към разгадаването може би са самите дълголетници, или по-точно техният организъм. Доскоро обаче преобладаващата част от проучванията бяха малки и насочени към ограничена група хора, но не обръщаха внимание на дълголетниците, които живеят в старческите домове.
Служителите на Института Каролинска решиха да коригират ситуацията, като проведоха най-мащабното проучване до момента. Те сравниха профилите на биомаркерите на дълголетниците с профилите на биомаркерите на обикновените хора. Под дълголетници се разбират хора, чиято възраст е достигнала 100 години.
Общо в проучването са включени данните от 44 000 шведи, които са преминали медицински прегледи на възраст между 64-99 години. Здравето на участниците е било наблюдавано в продължение на 35 години. От всички хора 1224 са доживели до 100-годишна възраст, което представлява 2,7% от 44 000 души. В същото време 85% от дълголетниците са били жени.
Как можете да се разбере колко дълго ще живее един човек?
В проучването са изследвани дванадесет кръвни биомаркера, свързани с възпалението, метаболизма, функцията на черния дроб и бъбреците, както и с евентуално недохранване и анемия. Предишна научна работа на учените показа, че всички тези фактори са свързани по някакъв начин със стареенето и смъртността.
В резултат на това е установено, че всички дълголетници имат общи биомаркери, които ги отличават от останалите хора. Почти всички участници в проучването, които са доживели до 100 години, са имали по-ниски нива на глюкоза в кръвта. Освен това имало по-ниски нива на креатинина и пикочната киселина, като тази особеност се наблюдавала още от 60-годишна възраст. За това съобщават авторите на новата научна работа в списание GeroScience.
Както отбелязват авторите на изследването, много малко хора, които са доживели до 100 години, първоначално са имали нива на глюкоза над 6,5 или на креатинин над 125. Тези стойности обаче са извън нормалния диапазон. Допуска се, че това може да се дължи на факта, че в клиничните ръководства е посочена нормата за едно младо и здраво население.
Хората с ниски нива на холестерол и желязо имат най-малък шанс да доживеят до 100 години. Напомняме, че има два вида холестерол – добър и лош. Добрият холестерол, например, предпазва черния дроб от възпаления. Освен това шансът да доживеят до 100-годишна възраст е по-малък при хората с високи нива на глюкоза, креатинин, пикочна киселина и маркери на чернодробната функция.
Трябва да се каже, че почти всички биомаркери, с изключение на два, които учените изследвали, са били свързани с вероятността да се доживее до 100-годишна възраст. А някои от биомаркерите показват доста съществени разлики между дълголетниците и обикновените хора, пише kaldata.com.
По този начин резултатите от статията доказват потенциална връзка между метаболизма, диетата и изключителното дълголетие. Но за съжаление не се казва нищо за това кои фактори влияят на биомаркерите. Така че всъщност биомаркерите само помагат да се оценят шансовете на даден човек да доживее до дълбока старост. Сами по себе си е малко вероятно те да повлияят на дълголетието.
От друга страна съвсем наскоро бяха представени първите в историята химически вещества за преобръщане процеса на стареенето. При новия подход учените се стремят да преобърнат клетъчното стареене, като същевременно не принуждават старите клетки да станат прекалено млади, за да сведат до минимум свързаните с това рискове. За да постигнат целите си, учените са анализирали хиляди молекули и са идентифицирали шест химически коктейла, които възстановяват целия геномен профил до младежко състояние за по-малко от седмица. Тази нова химическа алтернатива на генната терапия може да доведе до революция в лечението на стареенето, уврежданията и свързаните с възрастта заболявания, като намали разходите и времето за лечение.