Известна със своите сложни математически календари, цивилизацията на маите някога е процъфтявала като едно от най-видните общества в Западното полукълбо. Наследството на маите, което обхваща югоизточно Мексико и части от Централна Америка, включително съвременен южен Мексико, Белиз и Гватемала, е запазено не само под формата на емблематични пирамидални храмове, но и под формата на великолепни каменни структури.
За съжаление, цивилизацията на маите претърпя политически колапс, който предшества пристигането на испанските конкистадори с няколко века. Скорошни разкопки в Мексико обаче разкриха поредица от пирамидални структури с височина над 15 метра, хвърляйки светлина върху тази енигматична цивилизация, пише Latin Times.
Керамика, открита на мястото, показва, че районът е бил обитаван през късния класически период, оценен между 600 и 800 г. сл. Хр. Този период е свидетел на разцвета на културата на маите и се характеризира със своите особени художествени и архитектурни постижения.
Разположена в екологичен резерват в Кампече, тази атракция остава сравнително неизследвана поради гъстата растителност, която я заобикаля. Чрез цялостна теренна работа от Националния институт по антропология и история, това ново откритие дава безценен поглед върху археологията на Централните Мая низини.
В сътрудничество с университета в Хюстън, изследователският екип използва най-съвременна технология, въздушно лазерно сканиране, за да изследва района. Благодарение на този метод те успяха да открият множество натрупвания на предиспански структури, което им позволи да получат пълна картина на планирането на града и неговата архитектурна сложност.
Иван Спритс, който ръководи изследването, изрази изненадата си, когато откри издигната зона, заобиколена от влажни зони. На високото място има няколко величествени сгради, което показва важността му като важен регионален център. Археолозите са нарекли обекта Окомтун, отнасяйки се до цилиндричните каменни колони, за които се смята, че са служили като входове към горните камери в тези структури.
Спрайц също предполага, че Окомтун е претърпял значителна трансформация между 800 г. и 1000 г. сл. н. е., предхождайки окончателния упадък на цивилизацията на равнинните маи през 10 век. Последните открития допринасят за разкриването на мистериите около тази древна цивилизация, като допълнително обогатяват нашето разбиране за историческата траектория на маите.