Учените от цял ​​свят продължават да търсят отговори на мистериите за това как работи човешкият мозък. Скорошно проучване предостави по-задълбочен поглед върху един от малко проучените процеси: естественото намаляване на обема на мозъка с възрастта.

Няма място за паника: атрофията на мозъка е нормален процес. Започва при повечето хора около 30 или 40-годишна възраст и се счита за част от естественото стареене. Понякога обаче свиването на мозъка може да бъде по-изразено поради заболявания като деменция, удари или травматични мозъчни наранявания, съобщава Unilad.

Ново проучване, проведено от изследователи от Калифорнийския университет в Сан Франциско през 2024 г., идентифицира друг фактор, който може да повлияе на скоростта на този процес. Както се оказва, затрудненията със съня може да са тясно свързани с по-активна мозъчна атрофия.

В проучването са участвали около 600 възрастни. Участниците бяха помолени да докладват за качеството на съня си и след това, пет и 10 години по-късно, учените оцениха промените в мозъка им с помощта на сканиране. Резултатите бяха доста показателни: дори след отчитане на фактори като възраст, пол, ниво на образование, общо здраве и начин на живот, хората с хронични проблеми със съня имат значително по-„остарели“ мозъци.

Тези, които са имали умерени затруднения със съня (около 22% от участниците), са имали мозъци, които са били подходящи за възрастта и са били с 1,6 години по-възрастни. А при 8% от участниците с тежки нарушения на съня мозъкът е бил с 2,6 години по-стар.

Докато изследването потвърждава връзката между качеството на съня и здравето на мозъка, учените подчертават, че причините за тази връзка все още не са напълно изяснени. Възможно е проблемът да работи и в двете посоки: не само лошият сън може да ускори стареенето на мозъка, но разграждането на мозъчната тъкан също може да влоши съня.

Д-р Клеманс Кавайе от Калифорнийския университет коментира резултатите от проучването, отбелязвайки: „Въпреки че не можем директно да кажем, че лошият сън причинява деменция, натрупаните доказателства сочат ясна връзка. Дори ако сънят не е основната причина, прекъсването на съня може да допринесе за влошаване на когнитивните проблеми.“

Главният автор на изследването, д-р Кристин Джафе, също призова за повече внимание върху качеството на съня от най-ранна възраст, за да се поддържа мозъкът здрав възможно най-дълго.