Създател на аромати и американските астронавти от мисията Аполо споделиха впечатленията си как мирише лунният прах. Оказа се, че това не е най-приятната миризма, пише Futurism.

Ако някога сте се чудили как мирише луната, тоест как мирише лунният прах, сега можете да получите отговора на този въпрос. Например бившият научен консултант и парфюмерист от Франция Michel Moiseiffe създаде аромат на лунната повърхност за изложба в музея "Космически град" в Тулуза.

Той базира новото си творение на описанието на миризмата на лунен прах от един от първите астронавти, посетили Луната преди повече от 50 години. Според Мойсейф създадената от него лунна миризма е подобна на миризмата на отработен барут, както е описано от Едуин „Бъз“ Олдрин, когато го е помирисал за първи път в лунния спускаем апарат през 1969 г.

През 2009 г. Олдрин, който стана вторият човек след Нийл Армстронг, стъпил на повърхността на Луната по време на мисията на Аполо 11, сподели впечатленията си от лунната миризма. Според Олдрин, когато той и Армстронг се върнали на спускаемия модул, открили скафандрите си, покрити с лунен прах. Когато астронавтът свалил шлема си, в носа му се забила остра метална миризма, подобна на миризмата на изхабен барут или миризмата, която остава във въздуха след експлозия.

През 2015 г. Олдрин описва миризмата, която има лунният прах, като миризмата на горящи въглища или миризмата на пепел в камина, ако върху нея се напръска вода.

Снимка: NASA

Но не само Олдрин сподели впечатленията си относно това как мирише луната. Преди няколко години за това разказа астронавтът от последната мисия до Луната Харисън "Джак" Шмит, който беше участник в мисията на Аполо 17 в края на 1972 г.

Според Шмит всички астронавти, включително и той, на първо място помнят, че миризмата на лунен прах наистина е подобна на миризмата на отработен барут. Това сравнение най-добре описва какво е усещането да помиришеш лунен прах. Но в същото време Шмит смята, че много хора забравят, че тази миризма също е изключително остра.

Ако учените могат да създадат такива космически ракети и кораби, които не изискват големи разходи за изстрелване и доставяне на хора до Луната, тогава след няколко десетилетия много хора ще могат да посетят спътника на Земята и да усетят как мирише Луната. Засега тази миризма се усеща само в космическия музей в Тулуза.

Превод: GlasNews.bg