В продължение на десетилетия американски физик-теоретик пазел в тайна манията си по пътуването във времето. Но сега той оспорва предположенията, залегнали в основата на нашата вселена.
Роналд Малет отпразнува 80-ия си рожден ден през март тази година. Но той е обсебен от пътуването във времето от 70 години, откакто баща му починал от сърдечен удар в ранна възраст.
През 1955 г. Малет за първи път прочита „Машината на времето“ на Х. Дж. Уелс и това променя живота му завинаги. Малет веднага се заема да построи машина на времето, за да се върне назад във времето и да види отново баща си. Бъдещият физик построява домашна машина на времето на 10-годишна възраст, използвайки стари части от телевизор, радио и велосипед, но разбира се, тя не работи. Малет продължава да таи мечтата си за пътуване във времето, докато най-накрая не попада на теорията на относителността на Алберт Айнщайн.
Сред многото детайли на тази теория, променяща науката, Айнщайн отбелязва, че времето не е толкова абсолютно, колкото е предсказвала Нютоновата физика, а вместо това е вплетено в тъканта на пространството. По този начин имаме тъкан на пространство-времето. Това означава, че скоростта на движение и гравитацията могат да повлияят на течението на времето. Ако се движите по-бързо или се приближавате до масивен обект, било то планета или черна дупка, времето всъщност тече по-бавно за вас. Така се оказва, че човек на космически кораб би остарял по-бавно от някой на Земята. Но Малет предполага, че предвид теорията на относителността е възможно да се върнем назад във времето.
Малет учи в Щатския университет на Пенсилвания и в крайна сметка получава докторска степен по физика. Но когато започва академичната си кариера, Малет крие истинските си интереси. Вместо това, той изучава черни дупки. Докато теорията на Айнщайн подробно описва вътрешните механизми на забавянето на времето, както и времевата връзка между гравитацията, масата и светлината, решенията на някои от уравненията на полето теоретично предполагат, че пътуването във времето е възможно при някои екстремни обстоятелства.
Малет вярва, че ако гравитацията може да влияе на времето, а светлината може да създава гравитация, тогава светлината може да влияе и на времето. Въртящата се черна дупка по същество би отнела време и би я усукала в цикъл, а това не би нарушило теорията на относителността на Айнщайн.

Астрофизиците наричат това явление затворена времеподобна крива, математическо обяснение, което теоретично позволява пътуване във времето в миналото. Именно тези идеи в крайна сметка накараха Малет да създаде пръстеновидно лазерно устройство, което теоретично създава това, което Малет нарича „обратки в пространството“.
„Да предположим, че имате чаша кафе. Представете си кафето в чашата като празно пространство, а лъжицата като циркулиращ светлинен лъч. Вземате лъжицата и разбърквате кафето. Сега да предположим, че аз сложа кафеено зърно в кафето и го разбърквам. Кафето ще придърпа това кафеено зърно, така че ако поставите субатомна частица в пространството и включите циркулиращия светлинен лъч, ще видите, че субатомната частица ще се движи в празното пространство, защото пространството придърпва зърното. Това показах в моите изчисления“, казва Малет.
Това би имало ефекта на връщане към място в пространството и времето, което вече сте напуснали, макар и с едно голямо условие: бихте могли да се върнете назад във времето само до точката, в която сте включили тази хипотетична машина на времето. Разбира се, подобна радикална идея е предизвикала известна критика, част от която споделя и самият Малет.
„Математика е, но е необходимо огромно количество енергия, за да се изгради устройството - галактически нива на енергия. Общата теория на относителността на Айнщайн казва, че цикли във времето могат да бъдат създадени чрез циркулиращи светлинни лъчи. Въпросът е дали това може да се направи на практика и точно тук трябва да се отиде отвъд общата теория на относителността, за да се направи това“, казва Малет.
Тоест, за да се създаде машина на времето, ще ви е необходима теория за квантовата гравитация. Критиците на теорията на Малет твърдят, че дори пътуването във времето да е теоретично възможно, няма да е възможно да се създаде работеща машина на времето през 21-ви век, защото такива технологии не съществуват.
Прочетете още
- 18:00 Семейство с бебе и четиригодишно дете аварира на АМ Тракия, "безброй" коли подминаха
- 18:43 Тежка катастрофа с моторист блокира пътя за Бургас СНИМКИ
- 15:00 "Гумите излетяха": Жена сигнализира за опасно пътуване с микробус СНИМКИ
- 16:00 Отровиха бездомни кучета в карловско село, местните са в потрес