Климатичната криза е надвиснала над планетата и учените се опасяват, че може само да се влоши. На пръв поглед повишаването на морското равнище с 0,6 метра може да изглежда незначително, но ако се случи в световен мащаб, последствията за крайбрежните зони и местните селища биха били катастрофални.

Учените прогнозират, че градове като Ню Йорк, Маями и Ню Орлиънс ще бъдат изправени пред опустошителни наводнения. Ранните прогнози показват, че 97 милиона души по света ще бъдат хванати на пътя на бързо настъпващите води, излагайки на риск домове, общности и поминък.

Всичко това ще се случи, ако ледникът Туейтс, известен още като ледника на Страшния съд, се срути, пише Science Alert. Това обаче е само началото на бедствието. В момента масивен антарктически леден шелф пречи на топлата морска вода да достигне до други ледници. Ако ледникът на Страшния съд изчезне, ще започне топяща се каскада, която може да повиши морското равнище с невероятните 3 метра.

Доказателствата сочат, че топенето на ледника Doomsday вече е отговорно за 4% от глобалното покачване на морското равнище. Той вече е загубил повече от 1000 милиарда тона лед от 2000 г. насам, но основният проблем е, че това не е единственият ледник на Земята, който е в беда. Уви, на човечеството не му остава много време, за да предотврати тази катастрофа.

В резултат на това геоинженерите по целия свят разработват амбициозни и иновативни технологии, които биха могли да забавят топенето на ледниците. Новата стратегия, която е радикален план за спасяване на човечеството и Земята, се основава на "подводни завеси".

Според Джон Мур, глациолог и изследовател по геоинженерство в Лапландския университет, инсталирането на гигантска подводна завеса с дължина почти 100 километра ще ни спаси. Очаква се този дизайн да помогне за предотвратяване на навлизането на топла морска вода в ледниците и също така да спре топенето им. Авторите на изследването отбелязват, че монтирането на завесата ще струва 50 милиарда долара.

Завеси за ледника на Страшния съд

Една от основните причини, поради които ледниците се топят днес, е потокът от топла, солена морска вода дълбоко в океана. Тези топли течения също измиват бреговете на ледника Doomsday, разтапяйки леда му.

В същото време световните океани се затоплят неумолимо, както и цялата планета, и следователно тези течения ще стават по-топли с течение на времето, което ни доближава до климатичния колапс.

Мур и колегите му предполагат, че ледникът на Страшния съд може да бъде спасен от завеси, прикрепени към морското дъно, които биха могли да забавят топенето на ледника. На теория тези завеси ще блокират потока от топли течения и ще блокират пътя им към ледника, който ще спре да се топи и ще даде време на ледника да „натрупа лед“.

Имайте предвид, че тази идея не е нова. През 2018 г. Мур и колегите му вече предложиха използването на масивна стена, за да се предотврати потокът на топла вода. Този път обаче ученият е подобрил идеята си и предлага да се изгради завеса, което според Мур е по-безопасен вариант.

Авторът на идеята отбелязва, че завесите ще бъдат също толкова ефективни при блокиране на топлите потоци, но ако е необходимо, те могат лесно да бъдат премахнати. Например, ако завесите неочаквано са причинили щети на околната среда, те могат да бъдат премахнати и дизайнът им да бъде променен.

Мур също отбелязва, че той и колегите му в момента тестват прототипи, но засега в по-малки размери.

антарктическа завесаЦял екран
Тази диаграма показва как завеса, закотвена към морското дъно, може да блокира дълбоки течения от топла вода от достигане на ледниците. Снимка: University of Lapland

Цената на завесите за Doomsday Glacier

Мур и колеги от университета в Кеймбридж в момента са в много ранен етап на разработване и тестване на прототип и планират да преминат към следващия етап до 2025 г. В момента екипът тества версия с дължина малко над 90 сантиметра в резервоари. След като функционалността на прототипа бъде доказана, учените ще започнат нов етап - тестване на дъното на реката.

След това екипът планира постепенно да увеличи мащаба на прототипите, докато има доказателства, че технологията е достатъчно ефективна и стабилна за инсталиране в Антарктика. Ако всичко върви добре, след около две години те ще могат да тестват набор от прототипи на завеси с дължина 10 метра в норвежки фиорд.

Тазгодишните експерименти изискват финансиране от 10 000 долара, но с нарастването на прототипа ще се увеличи и финансовата страна на изследването. Смята се, че учените ще се нуждаят от около 10 милиона долара в дългосрочен план, последвани от още 50 милиарда долара за инсталиране на завесата в Антарктида.

Превод: GlasNews