С помощта на стволови клетки учените създадоха синтетични човешки ембриони, което елиминира нуждата от яйцеклетки или сперма.
Според изследователите създадените ембриони имитират истински в най-ранните етапи на развитие. Те могат да предоставят много важна информация за това как генетични заболявания или други причини причиняват спонтанни аборти, пише The Guardian.
От друга страна, подобно постижение повдига етични въпроси, тъй като ембрионите, отглеждани в лаборатория, не са обект на законодателство. Всъщност структурите, създадени в лабораторията, все още нямат туптящо сърце или зачатъци на мозък, но включват клетките, от които се образуват плацентата, жълтъчната торбичка и самият ембрион.
„Сега имаме способността да създаваме модели, подобни на човешки ембриони, чрез препрограмиране на ембрионални стволови клетки“, каза Магдалена Зерничка-Гьотц, професор в университета в Кеймбридж и Калтек.
Отбелязва се, че в обозримо бъдеще синтетичните ембриони няма да се използват в клиничната практика. Прехвърлянето на изкуствени ембриони в матката на пациент би било незаконно и рисковано, тъй като все още не е известно дали синтетичните модели могат да се развият след най-ранните етапи.
Този път ембрионите са култивирани до етап, който леко надвишава 14-дневното време за развитие на истински ембрион, според Зерницка-Гьотц.
Няколко моделни структури, които са отгледани от една ембрионална клетка, достигат точка на развитие, наречена гаструлация. В този момент ембрионът се трансформира от непрекъснат слой клетки в отделни клетъчни линии. На този етап на развитие ембрионът все още няма работещо сърце, черва или рудиментарен мозък, но моделът има първични зародишни клетки.
„Моделът, който създадохме, е първият триредов модел на човешки ембрион, той е създаден изцяло от ембрионални стволови клетки“, каза Зерничка-Гьотц.
Това развитие показа колко бързо науката в тази област изпревари законодателството и учени от различни части на света вече започнаха да изготвят принципи, които да управляват работата със синтетични ембриони.
Превод: GlasNews