Тихото потапяне в безсъзнание по време на операция крие цял свят от сложности. Общата анестезия, за която отдавна се смяташе, че засяга еднакво пациентите, всъщност може да повлияе различно на мъжете и жените, откриха учени.

Въпреки появяващите се намеци за различия между половете, съвременната медицинска практика остава непроменена и включва еднакво лечение на пациентите по време на процедурите, независимо от техния пол, пише Live Science.

Д-р Елиша Питърсън, педиатър интернист и доцент в университета Джордж Вашингтон, отбелязва, че дозите на анестезия в момента не се коригират въз основа на пола. В исторически план повечето проучвания включват бели мъже и липсват надеждни данни от жени от всякакъв произход.

Вместо това лекарите разчитат на наблюдение на мозъчните вълни по време на операция, за да настроят фино дозите в реално време и да сведат до минимум рисковете като „усещане за анестезия“ – рядко явление, при което пациентите за кратко идват в съзнание, без да усещат болка.

Дългогодишно проучване, публикувано в British Journal of Anesthesia, установи, че жените се събуждат от анестезия по-бързо от мъжете, особено когато се използват лекарства като пропофол. Преглед от 2023 г. на 33 проучвания, публикувани в същото списание, установи, че жените изпитват усещане за анестезия 38% по-често от мъжете, въпреки че рядко се съобщава за болка.

Интересното е, че проучване от 2002 г., проведено в Тайланд и публикувано в Journal of the Medical Association of Thailand, не открива значителни различия между половете и основната причина за осведоменост в малък брой случаи е неадекватната анестезия.

Биологичните причини за тези тенденции все повече се изучават. Проучване от 2024 г. при мишки и хора, публикувано в списание PNAS, установи, че на женските отнема повече време, за да загубят съзнание и да си възвърнат съзнанието, вероятно поради хормони като естроген и тестостерон, които засягат области на мозъка като хипоталамуса.

Разликите в мозъчните допаминови системи, които регулират възбудата и събуждането, също могат да повлияят фино на времето за възстановяване между двата пола.

Въпреки нарастващите доказателства, д-р Питърсън подчерта, че коригирането на дозите на анестезия въз основа на пола все още не се препоръчва поради рискове като опасно ниско кръвно налягане.

Инструменти като мозъчни монитори и внимателен анализ на консумацията на алкохол от пациентите, който отразява чувствителността към анестетици, предлагат по-безопасни начини за адаптиране на анестезията, без да се компрометира безопасността на пациента, докато бъдещите изследвания дадат по-ясни отговори.