В ново проучване учените решили да разберат колко опасен може да бъде лунният прах, ако хората го вдишват. Отговорът на този въпрос бил доста неочакван.

Проучването е проведено от група австралийски учени и е публикувано в научното списание Life Sciences in Space Research. Тяхната работа показа, че лунният прах е по-малко опасен, отколкото се смяташе досега. Всъщност лунният прах или лунният реголит е дори по-малко опасен за човешкото здраве от замърсяването на въздуха на Земята, пише Futurism.

В своето проучване учените са изследвали фини прахови частици, които са достатъчно малки, за да проникнат дълбоко в човешките бели дробове. Учените са тествали авангардни модели на лунен прах върху човешки бели дробове и са установили, че лунният прах, както всеки друг прах, може да бъде дразнещ, но не излага астронавтите на риск от дългосрочно възпаление, подобно на тези, открити в токсичните замърсители на въздуха на Земята.

„Нашите резултати показват, че макар лунният прах да може да причини известно незабавно дразнене на дихателните пътища, той не изглежда да представлява риск за хронични, дългосрочни заболявания като силикоза, която се причинява от материали като силициев прах“, каза водещият автор Михаела Смит от Технологичния университет в Сидни (UTS).

Констатациите са окуражаващи за мисията „Артемида“ на НАСА, чиято крайна цел е дългосрочно присъствие на Луната. Ако лунният прах, който покрива цялата повърхност на Луната, беше токсичен, тогава плановете на човечеството да създаде селище на спътника щяха да бъдат провалени.

„Нашите резултати допринасят значително за безопасността на човешките мисии до Луната“, казва съавторът на изследването и учен от UTS Брайън Оливър.

Учените добавят, че дори ако човек умишлено вдиша лунен прах, ще почувства дискомфорт, но това няма да доведе до дългосрочно заболяване.

„При всякакъв вид прах ще кихате, ще кашляте и ще изпитвате известен дискомфорт. Но той не е толкова токсичен, колкото силициевият диоксид, който ще ви причини силикоза, ако сте на строителна площадка в продължение на 10 години. Няма да е нищо подобно“, заключават авторите на изследването.