Някои хора наистина не харесват понеделниците, защото им е трудно да преминат към нов ритъм на работа след два почивни дни. Човек може да има страх и безпокойство преди бъдещи събития. Учените смятат, че невинаги е възможно да промените работата или списъка си със задачи в понеделник, но можете да „препрограмирате“ мозъка си и да промените отношението си към случващото се през следващата седмица.

Според Йоланте Бърк от Университета по медицина и здраве RCSI, Дъблин, Ирландия, нашите мозъци обичат предсказуемостта и предварително планираните действия, пише ScienceAlert. Проучванията показват, че липсата на такава рутина е свързана с лошо здраве и психологически стрес.

Въпреки че човек почива през уикендите, мозъкът все още работи усилено, за да се приспособи към новия ритъм на живот. Но за това мозъкът не трябва да работи твърде много. Друго нещо е, когато разбереш, че утре е понеделник. И тук за мозъка е по-трудно да промени текущия ритъм на работа.

Според учените един от най-добрите начини да подготвите себе си и мозъка си за началото на новата работна седмица е да влезете в ежедневие, което продължава цяла седмица и може да направи живота по-смислен. Тоест, в допълнение към работата, трябва да измислите всякакви дейности, които трябва да правите всеки ден по едно и също време. Така мозъкът ще бъде по-лесен за превключване.

Според Бърке, когато човек има установен дневен режим, животът ни става по-смислен. Също така е важно да зададете еднакъв режим на сън за всички дни. Така, събуждайки се в понеделник сутрин, вие не усещате стреса от началото на нова работна седмица. Най-важното е да изключим дневния сън през почивните дни, твърдят учените.

мъже, релаксация, релаксация, медитация, работацял екран
 Снимка: The Conversation

Хормоните също могат да играят роля в начина, по който хората гледат на понеделник, показват изследванията. Например кортизолът е много важен хормон. Помага на тялото ни да контролира метаболизма, да регулира цикъла на съня ни и реакцията ни на стрес.

 

Учените препоръчват да не започвате сутринта с четене на новини и планове за работа, а да мислите за нещо друго, което може да ви разсее. Например за това какво ще правите в понеделник вечерта. Кратка разходка преди започване на работа също може да разсее мозъка и да го накара да мисли по различен начин, което ще намали реакцията на стрес.

Отвличането на вниманието на мозъка от предстоящите рутинни работни събития и пренасочването му към по-приятни моменти в неделя също може да намали нивата на страх преди понеделник, казват учените.

Превод: GlasNews