Пандемията от коронавирусна инфекция доведе до увеличаване на смъртността. През 2020 г. очакваната продължителност е намаляла значително. Само САЩ и Англия загубиха съответно две и една година.

Ново проучване, публикувано в Nature Human Behavior, показва, че през 2021 г. продължителността на живота се е възстановила донякъде в повечето западноевропейски страни, докато Източна Европа и Съединените щати отбелязват допълнителни загуби, пише Science Alert .

През 2021 г. само Норвегия надхвърли очакваната продължителност на живота преди пандемията. Навсякъде ситуацията е по-лоша, отколкото би била без пандемията. За да оцени въздействието на последните промени върху очакваната продължителност на живота, изследователски екип от Центъра за демографски науки Leverhulme към Оксфордския университет и Института за демографски изследвания Макс Планк събра данни от 29 предимно европейски страни, както и Чили и Съединените щати.

Каква е продължителността на живота?

Очакваната продължителност на живота е показател за обобщаване на структурата на смъртността в дадена страна за дадена година. Изчислява се въз основа на смъртните случаи по всякаква причина, така че не зависи от точността на регистриране на смъртните случаи от COVID и може да даде широка картина за това как пандемията е повлияла на смъртността. С други думи, това е броят години, които човек, роден днес, би могъл да очаква да живее, ако живееше целия си живот с тази година смъртност.

Как COVID-19 промени нивата на смъртност по света

Проучването установи, че през 2020 г. продължителността на живота се е променила в почти всички изследвани страни, с изключение на Норвегия и Дания. Но през 2021 г. продължителността на живота се е подобрила спрямо 2020 г., а през други е станала още по-лоша. По-нататъшният спад в Източна Европа е вероятно, защото регионът е избегнал ранните вълни на COVID през 2020 г. Това беше съчетано с по-ниско усвояване на ваксините, когато големите вълни удариха през 2021 г. България претърпя зашеметяваща загуба от 3,5 години от 2019 г. (съответно 1,5 и 2 години през 2020 г. и 2021 г.).

Как COVID-19 промени нивата на смъртност по светаЦял екран
Как COVID-19 промени нивата на смъртност по света
 

В САЩ ваксината започна да се разпространява по-рано. Страната обаче изостана от Европа със загуби от 2 години през 2020 г. и 3 месеца през 2021 г. Използването на ваксината в Америка е по-малко, отколкото в Европа, което може да обясни разликата. Може да се отнася и за продължителността на живота в САЩ, която от много години изостава от европейските страни. Освен това, успоредно с COVID, САЩ регистрираха ръст на смъртните случаи от свръхдоза наркотици.

Англия и Уелс паднаха някъде по средата, като спечелиха 2,1 месеца през 2021 г., след като загубиха почти година през 2020 г. Дори за държави, които са постигнали относително добри резултати, COVID все още е прекъснал низходящата траектория на смъртността.

Очаквана продължителност на живота при раждане по държави, 2019–2021 г.

Като цяло смъртността през миналата година се измести към по-младите хора. Това е с голямо покритие на ваксинацията във възрастта. Държавите с най-добро ваксинационно покритие на хората над 60 години показаха най-добрата продължителност на живота.

Оказа се, че загубите от пандемията са такива, каквито не сме виждали от Втората световна война в Западна Европа или след разпадането на Съветския съюз в Източна Европа. Освен това твърдението, че „коронавирусът е като грипа“ е опровергано, тъй като COVID е оставил много по-лошо въздействие върху продължителността на живота от предишни пандемии.

Изследователите също съобщават за значително намаляване на живота в Мексико и Бразилия. И подчертаха, че перспективите за възстановяване на средната продължителност на живота през 2022 г. продължават да остават неясни.

Превод: GlasNews