Докато много хора в наши дни са запознати с непосредствените ефекти от лишаването от сън – раздразнителност, подпухнали очи и сънливост – нови изследвания показват, че хроничното лишаване от сън може да има по-дълбоки когнитивни последици. Скорошно проучване установи, че хроничната липса на почивка може да увеличи вероятността да повярвате в теории на конспирацията.
В проучване, публикувано в Journal of Health Psychology и проведено от Университета в Нотингам, изследователите проследиха повече от 1000 британски участници, за да проучат връзката между качеството на съня и конспиративните вярвания. Те открили, че хората, които са изкарали един месец без достатъчно сън, са по-склонни да подкрепят пресилени и недоказани теории, като идеята, че Земята е плоска или че атаките от 11 септември са организирани от правителството на САЩ, пише Daily Mail.
Традиционно изследванията свързват вярата в теориите на конспирацията с определени личностни черти, включително неувереност в себе си, параноя и импулсивност. Нови изследвания обаче показват, че лошият сън може да причини промени в личността, като по този начин увеличава податливостта към подобни вярвания.
Д-р Даниел Джоли, доцент по социална психология в университета в Нотингам и водещ автор на изследването, подчерта значението на съня за психичното здраве и когнитивното функциониране. Той отбеляза, че лошият сън е свързан с повишен риск от депресия, тревожност и параноя - фактори, които също допринасят за развитието на конспиративни вярвания.
Проучването включва две оценки. В първото 540 участници завършиха оценка на качеството на съня и след това прочетоха статия за пожара през 2019 г. в катедралата Нотр Дам в Париж. Някои бяха изложени на конспиративен разказ, който предполагаше умишлено прикриване, докато други прочетоха фактологичен разказ, обясняващ, че пожарът е инцидент. Изследователите установили, че хората с по-лош сън са значително по-склонни да вярват в конспиративни теории.
Във втория етап 575 участници попълниха личностни въпросници, оценяващи тяхното емоционално състояние, ниво на депресия и чувство на параноя през последния месец. Те също така бяха попитани какво мислят за конкретни известни теории на конспирацията, включително тези, свързани с изменението на климата и атаките от 11 септември. Резултатите от проучването показват, че депресията оказва значително влияние както върху качеството на съня, така и върху вероятността от развитие на „конспиративно мислене“. Гневът и параноята също изиграха роля в тази връзка.
Тези констатации подчертават важността на фокусирането върху качеството на съня като потенциално средство за по-добра подготовка на хората да оценяват критично информацията и да се противопоставят на подвеждащите разкази, казват изследователите. Те също така установиха, че подобреното качество на съня може да служи като защитен фактор срещу разпространението на конспиративното мислене, подчертавайки по-широкото въздействие на здравето на съня върху когнитивните процеси и системите от вярвания.
В допълнение към тези когнитивни ефекти, лошият сън е свързан с различни здравословни проблеми, включително повишен риск от диабет, високо кръвно налягане, сърдечни и бъбречни проблеми и проблеми с психичното здраве като депресия и тревожност.
Осигуряването на достатъчен и качествен сън е не само жизненоважно за физическото здраве, но също така играе критична роля за поддържането на когнитивния интегритет и защитата срещу възприемането на неоснователни вярвания, казват авторите.