Амбициозният проект на Илън Мъск отново е в епицентъра на скандал - този път Neuralink беше обект на федерално разследване, а служителите на компанията масово се оплакват от хаоса, който се случва по време на разработката и тестването на мозъчния чип, пише Futurism.
Започват тестове на мозъчни чипове върху хора
Служителите на компанията масово се оплакват от хаоса, твърди се, че Мъск си поставя твърде амбициозни цели и доста коригира изследователите, което значително усложнява задачата. Освен това експерти отвън също са много скептични относно проекта на най-богатия човек в света - те предполагат, че успехът на мозъчен имплант ще повдигне редица дълбоки етични въпроси, които днес не се вземат под внимание.
От самото начало проектът беше критикуван заради отношението към животните. Сега тези страхове са подсилени от федерално разследване на Neuralink за хуманно отношение към животните, което в момента се провежда от генералния инспектор на USDA по искане на прокурора на САЩ.
Информация, че по време на изследването са засегнати голям брой животни, изтече в медиите от служители на компанията. Общо около 1500 животни са умрели в изследванията на Neuralink от 2018 г., включително овце, маймуни и прасета, казаха те. Имайте предвид, че в момента не е известно точно колко животни са умрели след имплантирането на мозъчния чип, но служителите масово заявяват, че много животни са умрели поради небрежност и кратки срокове.
Официално ръководството на Neuralink твърди, че 21% от маймуните са умрели след имплантиране на мозъчния чип по време на изследването. Според служителите на компанията много от грешките, довели до смъртта на животните по време на изследването, биха могли да бъдат избегнати. Например персоналът разказа история, при която на прасе по погрешка е бил имплантиран чип в грешния прешлен, в резултат на което ветеринарният лекар на проекта е посъветвал животното да бъде евтаназирано поради „лошото му психологическо състояние“.
Също така служителите на компанията отбелязват, че редица грешки, довели до смъртта на животни, са причинени от факта, че Илон Мъск е принудил учените да работят по-бързо, дори ако безопасността страда поради това. Медиите съобщават, че в резултат на такава напрегната ситуация в компанията част от екипа е напуснала проекта, а други вече изразяват загриженост.
Превод: GlasNews