Нов метод за отстраняване на сърцето за донорство на органи предизвика сериозен дебат относно определението за живот и смърт. Новият подход прави възможно трансплантирането на сърцата на пациенти в кома, които не са в мозъчна смърт, но чието поддържане на живота е спряно поради минимални шансове за възстановяване.
За разлика от традиционната практика за трансплантиране на донорски сърца на умиращи пациенти, тази техника възстановява притока на кръв към сърцето, след като донорът е обявен за мъртъв, като по този начин подмладява сърцето за трансплантация, пише The Age. Този метод може значително да увеличи броя на сърцата, налични за трансплантация
Тази процедура обаче поражда етични опасения. Традиционно смъртта се определя като необратимо спиране на сърдечната функция и кръвообращението. Възстановявайки притока на кръв, новият метод оспорва установените критерии за смърт. Освен това, за да предотвратят връщането на мозъчната активност, хирурзите използват метални скоби, за да блокират притока на кръв към мозъка на донора. Този ход породи опасения сред някои лекари и етици относно истинското състояние на смъртта на донора.
Д-р У. Ерик Томпсън, опитен сърдечен хирург и специалист по трансплантация в Съединените щати, описва този метод като малко тревожен. Нюйоркският университет Langone Health в Манхатън беше първият, който използва процедурата в Съединените щати през 2020 г., като успешно я използва за ремонт на близо 30 сърца, които иначе биха били неизползваеми.
Този подход обаче среща съпротива. Американският колеж на лекарите разкритикува техниката, заявявайки, че блокирането на притока на кръв към мозъка, когато циркулацията е възстановена, може да наруши „правилото за мъртвия донор“, което е необходимо, за да се гарантира, че осигуряването на органи няма да причини смъртта на донора. NewYork-Presbyterian Hospital, която има най-голямата програма за трансплантация на органи в града, реши да не използва техниката след преглед от комисията по етика.
Превод: GlasNews