В ново проучване учените предполагат, че е имало време в историята на Земята, когато извънземните е можело да открият живота на нашата планета по-бързо от сега. Проблемът е, че в онези дни на планетата не са живели хора, а динозаври.
Механизмът, включен в нашето търсене на извънземен живот, е доста прост. В допълнение към потенциалните сигнали от извънземни, ние сканираме далечни звезди за малки затъмнения. Те показват, че екзопланета обикаля около определена звезда. След това се вземат предвид фактори като местоположението на планетата спрямо звездата, така че учените определят дали тя е в обитаемата зона.
В атмосферите на екзопланети газовете блокират определени дължини на вълната на светлината, което позволява на учените да измерват спектрите и да кажат какъв е химичният състав на планетата, пише IFLScience. Тъй като никога не сме намирали обитаеми планети, има смисъл да търсим планети с химичен състав, подобен на този на Земята. Но работата на учените от университета Корнел предполага, че Земята в момента не е в най-доброто състояние, за да го открие.
„Светлинният подпис на съвременната Земя беше нашият шаблон за търсене на потенциално обитаеми планети. Но имаше време в историята на нашата планета, когато този пръстов отпечатък беше още по-забележим – показваше по-ярки признаци на живот“, каза Лиза Калтенегер, директор на института Карл Сейгън.
Изследователският екип изследва последните 540 милиона години от еволюцията на Земята и нейния химически отпечатък, който планетата оставя на интервали от 100 милиона години. Колкото и стабилна да изглежда атмосферата на планетата, тя се е променила доста в миналото.
Например, на Земята не е имало огън милиарди години, преди цианобактериите да започнат да произвеждат енергия от слънчева светлина и тогава в атмосферата се появи кислород. До този момент на планетата имало много метан, който се произвеждал от бактерии.
Учените решават да се съсредоточат върху последните 540 милиона години, тъй като тогава е възникнал най-интересният живот на Земята.
„Фанерозойът е само последните 12% от историята на Земята, но обхваща почти цялото време, когато на планетата се е появил по-сложен живот от микроби и гъби. Това са видовете отпечатъци, които бихте търсили на други планети, за да намерите нещо повече отколкото едноклетъчните организми", казва първият автор, астробиологът и геологът Ребека Пейн.
През този период нивата на кислород на Земята варират от 15 до 30%. Изследователите отбелязват, че при нива на кислород под 13% нищо не се запалва, а при повече от 35% всичко изгаря толкова бързо, че горите не биха могли да растат и да се поддържат.
Знаем, че динозаврите са започнали да процъфтяват, когато нивата на кислород са достигнали максимум от 30%. Така че, ако успеем да открием толкова високи нива на кислород на друга планета, това би означавало, че големи същества, подобни на динозаврите на Земята, могат да живеят там.
Анализирайки последните 540 милиона години, екипът откри, че две двойки химически сигнатури - кислород и метан и озон и метан - са били много по-забележими за всеки, който е гледал Земята преди приблизително 100 до 300 милиона години.
Подобна работа ни показва не само как е изглеждала нашата планета отвън, но и помага в собственото ни търсене на извънземен живот.