Omicron е 13-ият щам на коронавирус, който е описан от експерти на СЗО. Може би 13 е щастливо число за човечеството?
Епидемиологът Клаус Щьор обяснява: „Ако патоген, например, прескочи от животинското царство към хората, еволюционната адаптация към нов гостоприемник (хора) настъпва през първите няколко години“. Тази адаптация обаче не трябва да прави вируса по-опасен, продължава Щьор: „Адаптирането обикновено води до това, че вирусите причиняват по-малко щети на гостоприемника.“ В дългосрочен план често преобладават мутациите, които са силно заразни, но не са особено опасни за гостоприемника. Това е единственият начин вирусът да се разпространи и да оцелее.
Това е от полза, казва Щьор пред bild.de: „Ако ендемичните вируси станат по-инфекциозни в дългосрочен план, може да се окаже, че хората се заразяват по-често и на по-кратки интервали. Това от своя страна ще поднови имунната система, което също може да направи вируса по-малко опасен за самия гостоприемник."
Остава въпросът: Омикрон ли е щамът, за който говори Щьор? Разпространява се много бързо, но не вреди на хората. Първите резултати от проучването са обнадеждаващи. Анжелик Кутзи, председател на Южноафриканската медицинска асоциация, каза по-рано тази седмица на британската радиостанция LBC: прогресия без необходимост от хоспитализация на пациента. Повечето от пациентите се възстановяват в рамките на пет дни.
Превод: GlasNews