В скорошно проучване, проведено в Южна Корея, учени са използвали лечение на базата на антитела, за да активират процес на възстановяване на ретината, който обикновено не се среща при бозайници. Досега методът е тестван само върху мишки, но учените са уверени, че скоро ще бъде възможно да се възстанови зрението и на хората. ScienceAlert пише за това.

Екип от Корейския институт за напреднали науки и технологии ( KAIST ) е разработил комбинирано лекарство, което блокира хомеобокс протеина Prox1. Въпреки че самият протеин Prox1 не е вреден и помага за регулирането на клетките при нормални условия, изглежда, че той пречи на регенерацията на нервите на ретината след нараняване.

След увреждане на ретината, Prox1 инфилтрира поддържащи клетки, известни като Müller glial (MG) клетки, като пречи на способността им да регенерират нервните клетки. Тези MG клетки имат регенеративни свойства при някои животни, но при бозайниците Prox1 блокира това.

„Хората с дегенеративни заболявания на ретината се затрудняват да възстановят зрението си поради невъзможността за регенериране на клетките на ретината“, пишат изследователите.

Снимка: Nature Communications, 2025

Техните експерименти с мишки показват, че блокирането на Prox1 може да реактивира MG клетките, превръщайки ги в прогениторни клетки, които помагат за регенерирането на нервите на ретината. Забележително е, че регенеративните ефекти са продължили поне шест месеца - първият дългосрочен успех от този вид при бозайници.

Очевидно все още има много работа, преди това да може да бъде тествано върху хора, но проучването разкрива важна биологична причина, поради която бозайниците не могат да регенерират клетките в окото – и показва, че способностите за самообновяване могат да бъдат отключени. Според изследователите, клиничните изпитвания биха могли да започнат до 2028 г.

Заболявания като глаукома и пигментозен ретинит засягат милиони хора по целия свят и след като зрението бъде загубено, съвременната медицина все още не е намерила надежден начин да го възстанови.

„Нашата цел е да намерим решения за пациенти, изложени на риск от слепота, които в момента нямат адекватни възможности за лечение“, казва Юн-Джан Лий, биолог в KAIST.

Превод: GlasNews.bg