Когато става дума за големи научни и технологични открития, повечето хора мислят само за мъжки имена. Но историята доказва, че жените също са направили научни пробиви и са дали на света полезни изобретения, много от които използваме всеки ден. Предлагаме ви да разгледате откритията, които женските умове ни дадоха.
Изобретение на Хеди Ламар : Тайно комуникационно устройство, което динамично променя честотата на излъчване (затруднява прихващането на сигнала на противниците). От 1962 г. устройството се използва в американските торпеда, а сега се използва в мобилните комуникации и Wi-Fi.
Изобретението на Стефани Луиз Куолек : Кевларът е много здраво влакно. Днес се използва в производството на бронирани жилетки, бронирани каски.
Изобретението на Патриша Билингс : Geobond е първият в света полезен заместител на азбеста. По-късно на негова основа е изобретен силиконовият уплътнител.
Изобретение на Марион Донован : Водоустойчива покривка за пелени.
Ел Долорес Джонс Изобретение: Акустичен заглушител.
Изобретението на Мелите Бенц : Хартиен филтър за кафе.
Изобретението на Мери Андерсън : Автомобилни чистачки.
Изобретението на Жозефин Кокрейн : съдомиялна машина.
Табита Бабит Изобретение: Циркуляр.
Изобретението на Ада Лавлейс : Първият алгоритъм за първия компютър. Въвежда термините "цикъл" и "работна клетка". Смятана за първия програмист в историята.
Грейс Мъри Хопър Изобретение: Компилаторът е програма, която превежда текст, написан на език за програмиране, в набор от машинни кодове.
Изобретението на Нанси Мария Доналдън Джонсън : Ръчен фризер за сладолед.
Бет Несмит Грем Изобретение: Stroke (коректор).
Мария Телкеш Изобретение: Отопление със слънчева енергия.
Патси Шерман Изобретение: "Scotchgard" - влаго- и мазноотблъскваща импрегнация за тъкани.
Елизабет Маги Изобретение: Създава играта Landowner, предшественика на Monopoly.
Сара Буун Сара Буун била шивачка и хората от нейния занаят през 19-ти и началото на 20-ти век обичайно гладели дрехи върху дървена дъска, поставена върху две подпори - например табуретки. Буун смята, че би било полезно да има по-тясна част от дъската, където ръкавите да могат да се издърпват нагоре, за да се улесни гладенето, така че тя модифицира дъската за гладене.
Патриша Бат Патриша Бат е офталмолог, хуманитарист и академик. Тя е и изобретателят на лазерната хирургия на катаракта. Бат започва да работи върху изобретението си през 1981 г. и само 5 години по-късно, през 1986 г., завършва делото на живота си - начин да помогне за безболезненото премахване на катаракта с лазер.
Ан Цукамото Ан Цукамото е изследовател на стволови клетки, който помогна за изобретяването на метод за изолиране на стволови клетки в тялото. Тя и нейните колеги работиха с хемопоетични клетки и направиха жизненоважен пробив, като изобретиха метод за изолирането им. Учените получават патент за своята техника за изолиране през 1991 г.
Маргарет Найт Маргарет Найт работела за компания за хартиени торби, където работниците трябвало ръчно да залепват хартиени торби в пликове. Процесът бил неудобен и отнемало доста време. Освен това формата на торбите затруднявала опаковането. Освен това те не били достатъчно силни. Така й хрумва идеята да направи хартиена торба с плоско дъно. Найт патентова изобретението си през 1879 г.
Карън Кросби Името на жената, изобретила модерния сутиен, е Карън Кросби, родена като Мери Фелпс Джейкъб. През 1910 г., когато е на 19, Кросби се подготвя за бал. Стандартното бельо от онова време не било най-удобният корсет, освен това не пасвало на роклята й. Затова помолила прислужницата да й донесе две носни кърпи, панделка, игла и конец. След кратко време се появява първият сутиен. Момичето получава патент за него през 1914 г.
Сали Фокс Сали Фокс изобрети първия тип устойчив цветен памук, който може да бъде изпреден в нишка на машина. Учи биология, но винаги се е интересувала от текстил. Тя работела като опрашител за развъдчик на памук, когато се натъкнала на семена от памук, които станали кафяви. Фокс кръстосва тези семена и естествено произвежда кафяв и зелен памук през 1988 г. И така, Сали изобретява цветен памук, който може да бъде изпреден на нишка на стан.
Жана Вилпре-Пауър е морски биолог и създател на първия аквариум. Това се случва през 1832 г. Тя наблюдавала и експериментирала с водни организми и за целта й трябвало място, където да ги държи. Биологът е създала три вида аквариуми. Първият е стъклен аквариум за изучаване на морския живот, друг е стъклен апарат, поставен в клетка за използване в плитки води, а третият е друг аквариум с форма на клетка, способен да спуска съдържанието си на различни дълбочини. Така се появява аквариумът.