Откритие с българско участие е напът да промени утвърдените представи за еволюцията на човека. Досега учените датираха най-старите открити човекоподобни маймуни на 6 и половина милиона години. Откритието е направено в южна Бавария от международен екип от учени с българско участие.
Откриването на скелетни останки от човекоподобна маймуна на 11,62 млн. години в Германия коренно променя представите ни за ранната еволюция на човешкото семейство.
Впечатляващото откритие на международен екип от учени от Германия, Канада, България и Съединените щати от вчера е публикувано в електронната страница на най-авторитетното научно списание „Нейчър”.
„Ще прозвучи като самохвалство, но това наистина е научна сензация и не е случайно, че тя излиза в списание „Нейчър”. Тези находки, датирани с метода на палео магнетизма показват, че те са на 11 милиона и 600 хиляди години”, разказва проф. д-р Николай Спасов Директор Национален природонаучен музей БАН, предаде bTV.
Новоткритият за науката род и вид човекоподобна маймуна е наречен Danuvius по името на келто-римския бог на река Дунав – Данувиус.
„Тази човекоподобна маймуна все още не е предчовек, но тя вече е имала адаптация към двуного придвижване”, обяснява проф. д-р Спасов.
Ако сравним костите на Данувиус с тези на шимпанзе, виждаме доста прилики, но и голяма разлика в размера. Интересно е и сравнението с човешките кости, отбелязва проф. д-р Спасов. Женската на Данувиус е тежала около 20 килограма, а мъжкият - 30.
Останките са намерени от екипа на проф. Мадлен Бьоме от Университета в Тюбинген, в глинестите отложения до Хамершмиде, района на Алгау в Бавария.
„За нас беше учудващо да установим колко по-близки са някои от костите до човешките, в сравнение с тези на днешните човекоподобни маймуни“, отбелязва Мадлен Бьоме, водещият автор в това изследване.
„Урорин, открит в централна Африка, е вид, който със сигурност е можел да се придвижва на два крака и е на 6 милиона години”, отбелязва проф. д-р Спасов.
„Това ни отвежда не само към изворите на двуногото човешко придвижване, но отново ни показва, колко е важна Европа за началото и предначалото на човешката еволюция”, смята Спасов.
„Тези фосили показват, че европейските предшественици на африканските човекоподобни маймуни и човека се отличават от днешните горила и шимпанзе и ни позволяват да разберем от кой момент нататък започва дивергенцията на африканските човекоподобни маймуни и човека“, отбелязва Дейвид Бигън.