Християните в продължение на много векове са представяли Спасителя като мъж със светла кожа, дълга коса и брада и широки дрехи. Експерти и учени обаче са склонни да вярват, че Исус всъщност е изглеждал напълно различно от познатия образ.

Експертите по история на древния свят смятат, че истинският портрет противоречи на приетите канони. Историците и теолозите са убедени, че в текстовете на Евангелието, както и в информацията на археолозите има отговори, които позволяват да се създаде приблизителен портрет на главния символ на всички християни, пише Daily Mail.

Как наистина може да изглежда ИсусЦял екран
Как наистина може да е изглеждал Исус Снимка: Daily Mail

Учените са съгласни, че Исус е принадлежал към еврейския народ и най-вероятно е говорил древен арамейски. Следователно най-вероятно той е нямал светли очи, дълга коса и брада, а е бил кафявоок, с вълниста коса със средна дължина и малка, но чиста брада.

В действителност експертите казват, че Исус би изглеждал повече като мъжете, показани в рисунките на египетските мумии от първи век след Христа (на снимките). Те показват тъмнокожи мъже с кафяви очи и къдрава коса.

Друга спорна точка сред теолозите и вярващите е облеклото на Исус. Повечето християни го изобразяват като мъж с широки, леки дрехи и копринени сандали. Професорът от Кралския колеж в Лондон Джоан Тейлър обаче е убедена, че предвид историята на Исус и произхода му като дърводелец, той би носил по-практично облекло.

„По онова време много дрехи бяха боядисани в ярки цветове, но се смяташе за по-мъжествено да се носят по-тъмни нюанси или небоядисани дрехи. Външният вид и облеклото имат значение, така че Исус ясно е казал това: той моли онези, които изпрати от негово име, да носят само една туника и чифт сандали, без пари, така както в селото могат да дойдат нуждаещи се от помощ, тогава той самият би се облякъл много просто”, убедена е г-жа Тейлър.

Експертите отбелязват и физическите характеристики на Исус. Д-р Мередит Уорън, който преподава библейски и религиозни науки в университета в Шефилд, вярва, че дългите периоди на дърводелство и друга физически трудна работа са втвърдили тялото му.

„Няма съмнение, че Исус идва от семейство, където физическият труд е норма. Следователно той е бил добре развит и краката, ръцете и тялото му са били в добър физически тонус“, казва Уорън.

Поредното доказателство според учения са туристическите му походи. Исус често пътувал пеша с учениците си. Следователно ученият е съгласен с мнението на антрополозите за живота на мъжете през 1 век от н.е., изкарвали прехраната си основно с тежък труд.

„Той и учениците му по същество са живеели за сметка на добри хора, които били милостиви и често споделяли проста храна. Така че не мисля, че той се е хранел много и по-скоро го виждам като по-жилав, отколкото дебел“ заявява г-жа Уорън.

Медиите допълват, че в текста на Библията няма нито едно ясно описание на Исус. Съответно в хода на човешката история общоприетият портрет на основния символ на християните се е променил. Съвременната концепция за дългокос мъж с дълга брада и широко облекло започва да се утвърждава през Средновековието и Ренесанса, особено от времето на иконописците до работата на Леонардо да Винчи.