Скорошно проучване установи, че антибиотиците, насочени към митохондриите, могат потенциално да удължат живота. Изследването, проведено от учени от университета в Салфорд, има за цел да разбере ролята на митохондриите в процеса на стареене, използвайки примера на моделния организъм Caenorhabditis elegans (C. Elegans).

Изследователският екип третира червеите с различни митохондриални инхибитори, включително доксициклин и азитромицин, и наблюдава значително увеличение на средната им продължителност на живота, пише Medical News.

Митохондриалните инхибитори са клас съединения, които пречат на нормалното функциониране на митохондриите, органелите, произвеждащи енергия вътре в клетките. Тези инхибитори могат да се насочат към различни компоненти на митохондриалната машина, като веригата за пренос на електрони или митохондриалните рибозоми. Като нарушават производството на митохондриална енергия, тези инхибитори могат да повлияят на клетъчния метаболизъм и енергийния баланс. Те се използват в различни проучвания за изследване на митохондриалната функция и имат потенциални терапевтични приложения за лечение на заболявания, свързани с митохондриална дисфункция. В допълнение, скорошни изследвания показват тяхната перспективност в изследването на стареенето, където те могат да повлияят на продължителността на живота и процесите на стареене чрез модулиране на митохондриалната активност.

Тези лекарства също подобряват скоростта на фарингеалната помпа на червеите, намаляват натрупването на маркера за стареене липофусцин и намаляват енергийния разход, измерен чрез нивата на АТФ. Лечението с витамин С, прооксидант, не увеличава продължителността на живота им, а напротив, повишава нивата на АТФ в C. elegans.

Проучването предполага, че насочването към митохондриите със специфични антибиотици може да бъде обещаващ подход за забавяне на стареенето и удължаване на живота на някои организми, казаха учените.