Дишането на чист въздух е полезно не само за белите дробове, но и за цялостното ви здраве. Нови доказателства обаче сочат, че животът в райони с мръсен въздух, особено въздух, съдържащ големи количества малки замърсители, също може да бъде свързан с повишен риск от развитие на рак на гърдата.
Учени от Националния институт по здравеопазване на околната среда на САЩ (NIH) и Националния институт по рака (NCI) установиха, че жените, които са били изложени на по-високи нива на тези частици, наречени PM2.5, близо до домовете си в годините, предшестващи изследването, са с най-голям ръст на заболеваемостта от рак на гърдата, пише HealthDay. За справка, PM2.5 са малки частици, произведени от изгорели газове на превозни средства, горящи материали като въглища или дървесина и емисии от някои фабрики. Поради техния размер, тези частици се вдишват лесно и проникват дълбоко в белите дробове, а обикновените продукти за филтриране на въздуха не могат да ги филтрират.
Според авторите на изследването, за всеки скок в експозицията на PM2.5 има 8% увеличение на случаите на рак на гърдата. И докато 8% не звучи много страшно само по себе си, като вземете предвид, че почти всички ние сме изложени на някакво ниво на замърсяване на въздуха всеки ден, това става причина за безпокойство.
Това изследване се отличава със своя подробен подход. Данните са получени по време на мащабен анализ, в който са участвали над 500 хиляди мъже и жени от различни щати и градове в САЩ. Тези участници бяха проследени в продължение на приблизително две десетилетия. През това време са диагностицирани повече от 15 800 случая на рак на гърдата при жени.
Отличителна черта на това изследване е, че учените не просто са изследвали текущите ефекти на замърсяването върху телата на участниците, но са погледнали назад към миналото. Те оцениха качеството на въздуха около дома на всеки участник 10 до 15 години преди тя да се присъедини към проучването. Това е важно, защото признава, че ракът, включително ракът на гърдата, може да отнеме години, за да се развие. Предишни проучвания са били склонни да се фокусират само върху настоящите нива на замърсяване, без да вземат предвид историческия контекст.
Но изследователският екип отиде по-далеч и установи дали замърсяването на околната среда засяга различни видове тумори на гърдата. Те разглеждат две категории: естроген рецептор-положителни (ER+) и естроген рецептор-отрицателни (ER-) тумори. Интересното е, че е установена връзка между емисиите на PM2.5 и по-високата честота на ER+ тумори. Но същото не може да се каже за ER-туморите. Това подсказва, че замърсяването на околната среда може да повлияе на хормоналната система, тъй като индуцираните от естроген ER+ тумори са най-често диагностицираният тип тумор на гърдата.
Ясно е, че чистият въздух е важен не само за белите ни дробове, но и потенциално за превенцията на заболявания като рак на гърдата. Въпреки че увеличението от 8% не изглежда значително предвид колко широко разпространено е замърсяването на въздуха, констатацията подчертава необходимостта от по-чиста въздушна среда в човешките местообитания.
Днес повече от всякога е необходимо да обръщаме внимание на околната среда около нас и да се застъпваме за нейната чистота. Въпреки че са необходими повече изследвания, за да се установят истински връзки и да се задълбочи в спецификата, това проучване предоставя още една убедителна причина да превърнем контрола върху замърсяването в приоритет за здравословно бъдеще на човечеството.