Проучване на учени разкри необичайна връзка между интелигентността и добротата, разкривайки как работят нашите мозъци, когато става въпрос за социално взаимодействие и какви черти карат умните хора да се открояват. Чрез поредица от тестове, известни като задачи за когнитивно разсъждение, учените си поставиха за цел да разберат как интелигентността влияе върху способността ни да си сътрудничим и да бъдем добри към другите. Резултатите показаха, че хората с високо ниво на интелигентност имат специални качества, които ги отличават от останалите.
Проучването тества стотици участници за тяхната когнитивна рефлексивност, вид интелигентност, която предизвиква нашите инстинктивни реакции в полза на по-обмислени и точни отговори, пише PsyBlog. Чрез използване на задачи, които изискват по-задълбочено мислене, като например оценка на времето, необходимо на машините за производство на джаджи или скоростта на растеж на водни лилии в езеро, изследователите успяха да измерят способността на участниците да правят пауза и да преосмислят първоначалните си отговори. И изглежда, че тази способност за размисъл и търпение играе решаваща роля в развитието на щедрост и сътрудничество между хората, отличителен белег на наличието на напреднал интелект.
Това търпение позволява на хората да оценяват по-внимателно ситуациите и да вземат решения, които са не само полезни в дългосрочен план, но и отчитат интересите на другите. Д-р Йоханес Лозе, водещият изследовател, свързва това търпение с по-голяма вероятност за сътрудничество, което се подкрепя от по-ранни изследвания, в които търпението и самоконтролът са свързани с по-голямо кооперативно поведение.
Тези констатации имат далечни последици, защото предполагат, че развиването на когнитивна рефлексия и търпение у индивидите може да допринесе за развитието на кооперативно и щедро социално поведение и тяхната интелигентност. Докато проучването избягва преувеличаването на констатациите си, то прави силен аргумент за потенциалните ползи от по-нататъшното развитие на тези когнитивни способности.