Разработен е нов тест, който намалява времето, необходимо за диагностициране на видове мозъчни тумори, от седмици до само часове, твърдят изследователи.
Хирурзите описаха „ултрабързия“ метод за генетично тестване като „променящ правилата на играта“ и заявиха, че той би могъл да подобри грижите и лечението на хиляди пациенти.
Методът е разработен от учени от Университета в Нотингам в партньорство с клиницисти от NHS Trust към Университетските болници в Нотингам (NUH).
Изследването е привлякло интерес от цяла Великобритания, като други болници от NHS са създали свои собствени тестове, наред със съществуващите режими, за да съберат повече доказателства за неговата ефективност.
Проучване, публикувано в сряда, разкрива, че методът вече е използван при 50 операции и е имал 100% успех при диагностицирането на точния вид тумор.
В момента са идентифицирани повече от 100 вида мозъчни тумори и клиницистите трябва да определят кой вид е при пациента, за да определят най-ефективния начин за лечението им.
Традиционно, проби от тумори се извличат по време на операция, за да бъдат взети, тествани и изследвани под микроскоп в патологична лаборатория.
Въпреки че процесът е предимно точен, може да отнеме до осем седмици, за да се диагностицира окончателно вида на тумора.
Стюарт Смит, консултант неврохирург, каза: „Понякога, след като получим пълната диагноза от лабораторията, осъзнаваме, че това е вид тумор, който наистина би се възползвал от това, което наричаме по-радикална хирургия за отстраняване на всяко последно парче тумор, ако това не е било направено при първата операция.“
„За съжаление, понякога това означава, че пациентът трябва да се подложи на втора, а понякога дори и на трета операция, за да се гарантира, че целият тумор, който може да бъде отстранен хирургично, е бил отстранен.“
Новата техника обаче показва резултати, получени само за 90 минути, а Смит каза, че е възможно да се постави диагноза, докато пациентът все още е в операционната зала за първоначалната си процедура. Това означава, че хирурзите биха могли да извършват по-радикални операции, ако е необходимо, по това време.
Смит също така каза, че по-бързото класифициране може да позволи на пациентите да получат лъчетерапия или химиотерапия по-бързо и че по-бързите диагнози често намаляват тревожността, която пациентите изпитват, докато чакат резултатите от тестовете.
„Това променя играта“, добави той.
Проф. Мат Лууз, биолог в Училището по науки за живота към Университета в Нотингам, разработи новия метод, използвайки софтуер, наречен ROBIN.
Използвайки генетично секвениране с нанопори, според него, учените могат да избират кои части от ДНК да изследват подробно, което води до по-бърз резултат.
Той каза: „За съжаление повечето мозъчни тумори са изключително агресивни и чакането от шест до осем седмици или колкото и да е дълго за всяко следващо изследване може да е твърде дълго за този пациент.“
„Сега можем да получим резултатите в рамките на часове и това може да се случи по време на операция, докато пациентът е все още в операционната.“
Мозъчните тумори са най-голямата причина за смърт при рак при деца и възрастни под 40 години, според благотворителната организация Brain Tumour Charity.
Д-р Саймън Нюман, главният научен директор на благотворителната организация, заяви: „Поставянето на точна диагноза в рамките на часове след операцията ще бъде трансформиращо за всички пациенти, осигурявайки бърз достъп до оптимален стандарт на грижа и - най-важното - премахвайки несигурността, с която се сблъскват пациентите, когато трябва да чакат седмици за диагнозата и прогнозата си.“
Някои от най-големите болници във Великобритания, като „Кингс Колидж“ в Лондон, започват собствено тестване на метода.